De novo lipogenezde karbonik anhidraz II, III, V izoenzimleri ile beyin kaynaklı nörotrofik faktör (bdnf) arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the ca II, III, V izoenzymes and bdnf in the de novo lipogenesis
  1. Tez No: 541975
  2. Yazar: FAZİLET YALDUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
De Novo Lipogenezde Karbonik Anhidraz II, III, V İzoenzimleri ile Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF) Arasındaki İlişkinin İncelenmesi De novo lipogenez (DNL), obezite başta olmak üzere metabolik sendrom, diyabet gibi birçok metabolik bozuklukla ilişkili kompleks bir metabolik yoldur. Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) proteini ise nöronal fonksiyonlarının yanısıra enerji homeostazı için de önemli olan bir nörotrofindir. BDNF heterozigot farelerle yapılan çalışmada bu farelerde kilo artışı, diyabet bazen de yeme davranışlarında bozukluklar görülmüştür. Karbonik anhidrazlar hem glukoneogenez, üregenez, lipogenez gibi çeşitli fizyolojik olaylarda hem de obezite, diyabet gibi patolojik olaylarda rolü olan metaloenzimlerdir. Sitozolde ve mitokondride bulunan karbonik anhidraz (CA) izoenzimlerinin, yağ asidi sentezinde asetil CoA'yı yağ asitlerinin yapı taşı olan malonil-CoA'ya dönüştürmek için gerekli bikarbonat iyonununu sağladığı ileri sürülmüştür. Tüm bu verilerden yola çıkarak, de novo lipid sentezinde BDNF ile CA II, III, VA-VB izoenzimleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Dört aylık wild tip ve BDNF (+/-) farelerden iki grup oluşturuldu. Hayvanlardan alınan karaciğer ve yağ dokularında CA II, III, VA-VB, asetil CoA karboksilaz ve piruvat karboksilaz ekspresyonlarına ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The Investigation of the Relationship Between the CA II, III, V Izoenzymes and BDNF in the De Novo Lipogenesis De novo lipogenesis is a complex pathway associated with many metabolic disorders such as metabolic syndrome, diabetes and especially obesity. BDNF protein is a neurotrophin that is important for energy homeostasis as well as neuronal functions. Carbonic anhydrases are metalloenzymes which have roles both in physiological events such as gluconeogenesis, ureogenesis, lipogenesis, and in pathological events such as obesity and diabetes. CA isoenzymes in the cytosol and mitochondria have been suggested to provide the bicarbonate ion needed to convert acetyl CoA to malonyl-CoA, which is the building block of fatty acids, in fatty acid synthesis. Based on all these informaiton, the relationship between BDNF and CA II, III, VA-VB isoenzymes was investigated in de novo lipid synthesis. Four-month wild-type and BDNF heterozygous mice (BDNF (+/-)) mice were divided into four groups. Expressions of acetyl CoA carboxylase and pyruvate carboxylase with CA II, III, VA-VB in the liver and adipose tissues were studied.