Exploring meanings and affordances: A case study on how ballet dancers make use of evryday objects in Turkey
Türkiye'de bale dansçılarının gündelik nesnelerle ilişkilerinin anlam ve sağlarlık bağlamlarında incelendiği bir vaka çalışması
- Tez No: 541985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tasarım uzun vadeli bir süreçtir. Ayrıca fikirler, etkileşimler, bilgiler, nesneler, yazı dizileri, kitaplar, posterler, ürünler, yerler, işaretler, sistemler, hizmetler, mobilyalar, web siteleri ve daha fazlası gibi kavramsal ve yaratıcı yeni şeyler hakkındadır. Tasarım sürecinde planlama en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle tasarım, bir nesnenin, sistemin veya ölçülebilir insan etkileşiminin inşası için bir plan veya sözleşmenin yaratılmasıdır. Böylece, tasarımın doğası sebebiyle farklı alanlarda çeşitli çağrışımlar yaratılmaktadır. Tasarım sürecinde, tasarlanan nesne ile insan arasındaki iletişim, tasarım sürecinin bir başka unsurudur. Başka bir deyişle tasarım, kullanıcıların yaşamlarını iyileştirecek anlamlı nesneler ve ürünler yaratmayı amaçlamaktadır. Anlamlar genellikle, kullanıcılar ürünlerle etkileşime girdiklerinde ve her farklı etkileşim ortamında rejenere edildiklerinde ortaya çıkarlar. Araştırmanın konusu, tasarımda anlam ve sağlama/sağlarlık kavramlarına dayanmaktadır. Türkiye'de belirli bir kullanıcı grup seçilmiştir. Araştırmada İstanbul Devlet Balesi dansçılarını ve meslekleriyle ilgili günlük nesnelerin nasıl görüldüğünü ve nasıl kullanıldığını anlarken bir yandan da asıl yakalamak istediğimiz nokta olan tasarımda anlam ve sağlarlık adı altında etkileşim kurdukları endüstriyel objeleri bularak; farklı gruplar tarafından farklı anlamlar sağlanabilirdiğini kanıtlamaya çalışılmıştır. Bale dansçılarının Türkiye'deki gündelik nesnelerle etkileşimlerini inceleyerek edinme kavramı araştırılmıştır. Araştırma sürecinde üç farklı metot kullanılmıştır. Bu metotlar sırasıyla anket, röportaj ve gözlemdir. Araştırma metotları İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Tekel binasında ve Süreyya Operasında uygulanmıştır. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bulguları incelediğimizde, on yedi adet endüstriyel ürüne bilinen kullanım amaçlarından farklı anlamlar sağlandığı görülmüştür. Dansçılar kendi kullandıkları profesyonel ürünlere ek olarak, günlük hayatlarında, günlük ihtiyaçlarını gidermek için farklı endüstriyel ürünlerle etkileşim kurdukları gözlenmiştir. Bu etkileşimleri endüstriyel ürünleri üç farklı özelliğine dayandığı fark edilmiştir. Bu üç husus, (1) boyut, (2) malzeme ve (3) yapı veya biçim ile ilgilidir. Bu yönler, bale dansçılarının günlük nesneleri nasıl kullandıklarına dair anlamları ve alımları araştırmak için önemlidir. Dolayısıyla, bu tasarım ve planlama sürecinin kültürel bağlamda ekonomik bir ilişki ile ilişkili olduğu önemli ve etkili bir boşluk vardır. Bu üç yönüyle, bale dansçılarının ihtiyaçlarını günlük yaşamlarında gündelik nesnelerden nasıl yararlandıklarını anlama şansını yakalamış olduk.
Özet (Çeviri)
Design aims at creating meaningful objects and products that will improve users' lives. Meanings usually arise when users interact with the products and are been regenerated in every different context of interaction. Relying on the concepts of meaning and affordance in design, this research focuses on a specific user group in Turkey. The ballet dancers are how they see and make different uses of everyday objects related to their profession. Aim of this thesis is exploring the concept of affordance by studying ballet dancers interactions with everyday objects in Turkey. It focuses on how a particular group of users, ballet dancers, see and make different uses of everyday objects and somehow relate them to their professional practices. Previous observations on the exercise and practice of ballet dancers, as well as backstage settings, demonstrated that ballet dancers usually do not have the proper equipment, products or tools for their exercise or warm up sessions always ready in Turkey. This has several reasons, such as the high cost of the products, the shipping limitations of the countries producing these products, the lack of a proper interior, and etc. The situation eventually lead ballet dancers to create their own solutions with what they already have in hand, i.e. the everyday objects, and discovering what they can afford them for their practical purposes. In order to fulfill the aim of thesis, first a non-participant observation and document analysis phase took place. After that, an empirical study is conducted with twenty ballet dancers who are members of Istanbul State Opera and Ballet House. Thus, totally I had a chance to reach fiftyfive ballet dancers who are active dancers in Istanbul State Ballet. To gain a deeper understanding of how they make sense and use of different everyday objects, three research methods are utilized, which are surveys, unstructered interviews, and observations. Based on the outcomes of the surveys, unstructured interviews, and observations, it is been found how everyday objects and products afford different meanings and use for ballet dancers. However, the parts of these findings are interesting, compelling, and non-overlapping .These industrial objects have common and prevalent meanings for industrial designers and users compared to ballet dancers. Throughout the research process, it is been apparently seen that the ballet dancers have their own routines and lifestyles. In their routines, they have a different schedule if it is been compared with people who do not play ballet. According to research process of three methods, there are seventeen findings about affordance of the everyday objects in cultural context for ballet dancers in Turkey. To consider, these seventeen findings about the unknown meanings of the industrial objects for the ballet dancers in Turkey, is not surprising. According to survey results, they use the dance materials for strengthening, stretching, balance, condition, and the coordination propreception (Table 4.2). Affordance in this context relies on three different aspects of objects/products: These three aspects are about (1) dimensions, (2) materials and (3) structures, or forms. These aspects are important for exploring meanings and affordances on how ballet dancers make use of everyday objects. Thus, there is an important and effective gap that is about this designing and planning process have a relation with affordance in cultural context. By these three aspects, we had a chance to understand the needs of ballet dancers on how they make use of seventeen everyday objects in their daily life. Consequently, I could say that, this thesis relied on a local context that is about the Istanbul State Opera and Ballet dancers in Turkey. However, this subject could be developable and leveragable in global and different cultural context.