Cirânu'l-'avd en-Nümeyrî'nin şiirindeki konular ve sanatsal özellikleri
Themes and artistic characteristics of Jeran Alawd Alnumairy's poetry
  1. Tez No: 635113
  2. Yazar: EYMAN HASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİD HALİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Araştırmanın soruları ve sorunları: Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin şiirini incelemeye başladığımda şiir alanında son derece mahir bir şairin şiirini ele almakta olduğumu fark ettim. Fakat Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin şiiri daha önce hakkettiği değeri görmediği gibi kendisi de araştırmacıların ekseriyeti tarafından tanınmamaktadır. Bu durum beni bu araştırmayı yapmaya sevk etmiştir. Buna göre bu araştırmanın en temel soruları: Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî kimidir? Şiirinin önemi nedir? Şiirini en bariz konuları nelerdir? Şiirinin lafız ve mana açısından öne çıkan özellikleri nelerdir? Araştırmanın önemi: Bu araştırmanın önemi dilinin fesâhatı ve şiirindeki balağatla ön plana çıkan ve daha önce herhangi bir akademik araştırmaya konu olmayan Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin incelenmesi hususuyla ilgilidir. Bu özelliğinden dolayı bu araştırmanın Arap Dili ve Edebiyatı açısından önemli bir kaynak olması beklenmektedir. Araştırmanın hedefleri: . Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin hayatının ortaya konulması ve şiirinin öneminin ortaya konulması. . Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin şiirindeki konuların detaylı bir şekilde aktarılması. . Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin şiirinin sanatsal özelliklerinin üzerinde durulması Araştırmanın yöntemi: Biz bu çalışmamızda analize ve açıklamaya dayalı bir yöntem izledik. Bu doğrultuda Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin şiirini detaylı bir şekilde inceledik ve en bariz özelliklerinin bilinmesi için tahlil ettik. Araştırmanın planı: Araştırmamızı giriş ve sonucun hâricinde üç bölüm olacak şekilde tasarladık. Birinci bölümde Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin hayatını ve şiirini incelenmiştir. İkinci bölüm ise şairin şiirinde ele aldığı konuları ihtivâ etmektedir. Üçüncü bölümde şairin şiirinde başvurduğu edebi sanatlar ele alınmıştır. Sonuç ve tavsiyeler: - Şairin nisbesinin en-Nümeyrî olduğu anlaşılmıştır -Şairin muhadramûndan olduğu görülmüştür -Betimleme ve gazelin şairin şiirinde başvurduğu en önemli türlerdir -Şiirinin dili genel itibariyle anlaşılır bir şekildedir. -Bu çalışmayla araştırmacıların dikkati Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin şiirine ve divanının detaylı bir şekilde şerh edilmesi hususuna çakilmiştir. -Cirânu'l-'Avd en-Nümeyrî'nin şahsiyetini ve şiirini konu edinen daha fazla araştırmanın yayınlanmasını tavsiye ediyorum.
Özet (Çeviri)
The Research Problem and questions: While exploring Jeran Alawd's poetical works, I found out that he is an eloquent, brilliant poet. However, he does not have the due interest or research. In addition, a lot of researchers do not know who Jeran Alawd is. All of these things have encouraged me to write this research. The most prominent questions are represented as follows: - - Who is Jeran Alawd? - What is the significance of his poetical works? - What themes does he excel at? - What are the advantages of his poetical words that are used in his works and their meanings? The Research Significance: This research is very significant as it tackles an unrenowned but eloquent poet. In addition, the researchers did not have an interest to study his poetical themes in an independent research. So this research has the responsibility to do this mission, in the hope that it may be a literary reference for the Arabic literature researchers. The Research Objectives: - - Disclosure of some aspects of Jeran Alawd's life and showing the significance of his poetry. - Elucidating the poetical themes he has written his poetical works upon. - Finding out the most prominent artistic characteristics of his poetry meanings and words. Methodology : I have divided the research into three chapters, preceeded by an introduction and followed by a conclusion. The first chapter is about the poet's life and his poetry. The second chapter tackles the poet's poetical themes. The third chapter is about the artistic characteristics of the poet's poetry and the most prominent features and styles he uses. Conclusions and Recommendations : First: Conclusions: - The kinship validity of Alnumairy to Jeran Alawd. - It is more likely that Jeran Alawd is an experienced poet. - Love and description are the most prominent themes the poet composed his poetry upon. - His meanings are mostly clear. However, some of his words are abstruse making the meanings obscure. Second: Recommendations: - I'd like to draw the researchers' attention to give due care to the poet's collection of poems and studying it in details. - I recommend that the researchers should publish more studies tackling Jeran Alawd's poetry and character