Bazı deniz ve tatlısu balıklarının renk değişimlerinin bilgisayarlı görüntüleme sistemi ile +4°c'de depolama boyunca izlenmesi
Color changes monitoring of some marine fish and freshwater fish with computer based image analysis during +4°c storage
- Tez No: 542021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAYDE AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss), kırmızı benekli alabalık (Salmo trutta macrostigma), çipura (Sparus aurata) ve deniz levreği (Dicentrarchus labrax)'nin +4 oC'de depolama sırasında hem ıslak hem kuru yüzeylerinin uğradığı renk değişimlerini Bilgisayarlı Görüntüleme Sistemleri Tekonolojisi (BGST) kullanılarak araştırılmıştır. Bu amaçla referans analizler olarak TVB-N (Toplam Uçucu Bazik Nitrojenler), TBARs (Tiyobarbitürikasit Reaktif Substantları) ve TMAB (Toplam Mezofil Aerobik Bakteriler) analizleri ile Kalite İndeks Metodu (KİM) ve Torry Skor duyusal analizleri eş zamanlı yürütülmüştür. Yapılan analizler sonucunda balık örneklerinin raf ömürleri; deniz levreği için 6, çipura için 5, gökkuşağı alabalığı için 5 ve kırmızı benekli alabalık için 6 gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, color changes during +4 oC storage on both wet and dry sides of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), red-spotted trout (Salmo trutta macrostigma), gilthead sea bream (Sparus aurata) and sea bass (Dicentrarchus labrax) were analyzed with Computer Based Image Analysis (CIA). For this purpose, as reference analysis, TVB-N (Total Volatile Basic Nitrogens), TBARs (Thiobarbituric Acid Reactive Substances) and TMAB (Total Mesophilic Aerobic Bacteria) analysis were conducted concurrently with Quality Index Method (QIM) and Torry Score sensory analysis. Results of the analysis indicated that the shelf life of exemplary fishes are 6 days for sea bass, 5 days for gilthead sea bream, 5 days for rainbow trout and 6 days for red-spotted trout.