Bulanık analitik hiyerarşi prosesi tabanlı kurumsal karne metodolojisi ve bir uygulama
Fuzzy analytic hierarchy process based balanced scorecard methodology and its applications
  1. Tez No: 542037
  2. Yazar: ERHAN ACIPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde işletmeler, sadece finansal ölçütlere dayalı performans ölçümlerinin yapılmasının sürdürülebilir başarının önünde ciddi bir engel olarak yorumlamaktadır. Bu nedenle, işletmeler performans değerleme sistemlerinin şirket organizasyonlarına uygun şekilde modellerken finansal boyut ile birlikte diğer Kurumsal Karne boyutlarını da dikkate alması zorunlu hale gelmiştir. Bu tez çalışması kapsamında Kurumsal Karne yaklaşımı ile Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi birlikte kullanılmıştır ve işletmelerin performans boyutları, amaçları ve hedef ağırlıkları bulanık AHP yönetimi ile belirlenmiştir. Tezin ilk bölümünde performans sistemi tanım ve ölçüm tekniklerinden bahsedilmiş, ikinci bölümünde çok boyutlu performans ölçüm yönetimlerinden Kurumsal Karne yaklaşımı, geleneksel AHP ve bulanık AHP yöntemleri aktarılmıştır. Üçüncü bölümde Kurumsal Karne yöntemi ile BAHP yönteminin birlikte nasıl kullanılacağı aktarılmıştır. Son aşama da ise tezde önerilen yaklaşımın bir uygulaması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of companies consider that only measuring to performance metrics based on financial criteria is as a serious obstacle to sustainable success. Therefore, most of firms must use the other perpecitves in addition to financial perpective to reach the sustainable success of company. In this thesis, Fuzzy Analytic Hierarchy Process is used in conjunction with the Balanced Scorecard approach. Company's dimensions of performance, objectives and weights of their goals are determined by using Fuzzy Analytic Hierarchy Process. The first chapter of this thesis, the concept of performance system is defined and the techniques of performance measurement are explained, then in the second chapter, Balanced Scorecard method which is one of the multi-dimensional performance measurement approach and traditional AHP method and Fuzzy AHP are discussed in detail. As for the third chapter, it was explained how to use with Balanced Scorecard approach and the Fuzzy AHP method. Finally in the last chapter, the application of the proposed approach is described in this study.