Kayıtlı ve kayıtdışı çalışmada işveren davranışlarına etki eden faktörler: Isparta ili örneği
the factors affecting the behavior of employer in registered and unregistered study: Example of Isparta province
  1. Tez No: 542047
  2. Yazar: ERSAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
20. asrın ortalarında gündeme gelmeye başlayan kayıtdışı istihdam olgusu hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde birçok olumsuz duruma neden olduğundan son zamanların önemli konularından biri haline gelmiştir. Kayıt dışı istihdamdan kaynaklanan sorunlar ile mücadele etmek için genellikle denetim ve ceza oranlarının yükseltilmesi yolu kullanılmıştır. Sorunlar bu şekilde çözülemediğinde sosyal ve psikolojik yaklaşımlar denenmiştir. Çalışmada kayıtlı ve kayıtdışı istihdamın işveren davranışları üzerinde yarattığı etki araştırılmıştır. Literatürde doğrudan bu konuya odaklanan bir çalışma bulunmadığından faydalı olacağı düşünülmektedir. Araştırma sonucunda işverenlere göre Türkiye'de kayıtdışı istihdamı teşvik eden en önemli nedenlerin; ekonomik yapı, yasaların açık olmaması, gelir seviyesinin düşüklüğü, gelir dağılımındaki dengesizlik ve denetim mekanizmaları olduğu tespit edilmiştir. İşverenlerin kayıtdışı istihdamı önlemek için beklentilerinin ise; vergi indirim teşviki, işçilerin çalışma ücretlerinin tam bildirilmesi, SGK primlerinin azaltılması olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca şirketlerin faaliyet alanı ile kayıtdışı istihdamın en önemli sonucu, şirketlerde kayıtdışılığı teşvik eden en önemli unsur ile en önemli istihdam sorunu arasında da anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Having originated by mid-20th century, the unrecorded economy has recently been one of the most significant issues in both developing and developed countries' economy agenda as it has caused numerous undesirable outcomes in economy. Auditing and increasing the penalties are generally used to wrestle with the challenges stemming from unrecorded economy. Once the challenges have not been able to be fixed through these ways, several social and psychological approaches have been implemented as well. In this study, the effect of registered and unregistered employment on employer behaviors was investigated. In the literature, it is thought that this study would be useful since there is no study focusing directly on this subject. encourage employers in the informal employment in Turkey, according to the survey results that the most important reason; economic structure, inadequacy of laws, low level of income, imbalance in income distribution and control mechanisms. Expectations of employers to prevent unregistered employment; tax incentive, workers' working fees, and the reduction of social security premiums. In addition, the most important result of the field of activity of the companies and informal employment was found to be a significant relationship between the most important element that encourages informal employment and the most important employment problem.