Üniversite öğrencilerinin yaşama anlam verme düzeyleriyle ruminasyon ve kaygı düzeylerinin ilişkisi
Correlation among the meaning of life, rumination and anxiety levels of the university students
- Tez No: 542046
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin, yaşama anlam verme düzeyleriyle ruminasyon ve kaygı düzeylerinin ilişkisinin belirlenmesidir. Ayrıca araştırmada, üniversite öğrencilerinin yaşama anlam verme düzeylerinin cinsiyet, aile gelir düzeyi, algılanan anne-baba tutumları ve öğrenim görülen üniversite türüne göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara'da Gazi Üniversitesi ve TOBB ETÜ'nde öğrenim görmekte olan 293'ü kız, 188'i erkek olmak üzere toplamda 481 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin yaşam anlamı düzeylerini belirlemek için“var olan anlam ve ”bulunmaya çalışılan anlam“ olmak üzere iki alt boyutu ölçen Yaşam Anlamı Ölçeği kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin ruminasyon düzeylerini belirlemek için Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği ve kaygı düzeylerini belirlemek için de Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği'nin sürekli kaygıyı ölçen 20 maddelik kısmı kullanılmıştır. Araştırmada yaşam anlamı düzeylerine etkisinin belirleneceği cinsiyet, aile gelir düzeyi, algılanan anne-baba tutumları ve öğrenim görülen üniversite türü değişkenlerine ilişkin bilgi toplamak için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma İlişkisel Tarama Modeline dayalı betimsel bir çalışmadır. Verilerin analizinde betimsel ve ileri istatistik teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin ortalama, standart sapma ve korelasyonları hesaplanmıştır. Değişken türüne göre cinsiyet gibi ikili gruplarda t testi, algılanan anne-baba tutumu gibi ikiden fazla gruplarda tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda elde edilen anlamlı farkların hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Tukey testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, üniversite öğrencilerinin ”var olan anlam“ düzeyleri ile ruminasyon düzeyleri arasında düşük düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişki bulunurken, ”bulunmaya çalışılan anlam“ düzeyleri ile ruminasyon düzeyleri arasında orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin ”var olan anlam“ düzeyleri ile kaygı düzeyleri arasında düşük düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişki bulunurken, ”bulunmaya çalışılan anlam“ düzeyleri ile kaygı düzeyleri arasında orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin ”var olan anlam“ ve ”bulunmaya çalışılan anlam“ düzeyleri cinsiyete ve ailenin gelir düzeyine göre anlamlı olarak farklılaşmamaktadır. Demokratik ve hoşgörülü anne tutumuna sahip olan üniversite öğrencilerinin ”var olan anlam“ düzeyleri, tutarsız anne tutumuna sahip olan üniversite öğrencilerinin ”var olan anlam“ düzeylerinden daha yüksek ve anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin ”var olan anlam“ ve ”bulunmaya çalışılan anlam“ düzeyleri algılanan baba tutumlarına göre anlamlı olarak farklılaşmamaktadır. Ayrıca Gazi Üniversitesinde okuyan öğrencilerin ”var olan anlam“ düzeyi puan ortalamaları TOBB ETÜ Üniversitesinde okuyan öğrencilerin ”var olan anlam" düzeyi puan ortalamalarına göre yüksek ve anlamlı olarak farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to determine the correlation between the meaning of life and the levels of rumination and anxiety among university students. In addition, it was investigated whether the level of meaning of life of university students was significantly different according to gender, family income level, perceived parental attitudes and university type. The study group is consisted of 481 university students who attend in Gazi University and TOBB ETU in Ankara in the 2017-2018 academic year. In order to determine the level of life meaning of the university students, the Meaning of Life Scale was used. The Meaning of Life Scale consists of two sub-dimensions as“existing meaning”and“seeking meaning”. Ruminative Thinking Method Scale was used to determine the rumination levels of university students. State-Trait Anxiety Scale was used to measure determine the anxiety levels of university students. Personal Information Form, which was created by the researcher, was used to collect demoghraphic information about gender, family income level, perceived parental attitudes and university type variables in which the effect on life meaning levels were determined. The research is a descriptive study based on the Relational Screening Model. Descriptive and advanced statistical techniques were used in data analysis. Mean standard deviation and correlations of the data were calculated. One-way analysis of variance was used in more than two groups such as perceived parental attitudes and t-test in binary groups such as gender by type of variable. The Tukey test was used to determine on which groups significant differences result from one-way analysis of variance. According to the findings of the investigation, a significant negative correlation on a low level was found between the levels of“existing meaning”and levels of rumination of university students. There was found a significant correlation on a medium level between the levels of“seeking meaning”and levels of rumination of university students. There was found a significant negative correlation on a low level between the levels of“existing meaning”and levels of anxiety of university students. There was found a significant correlation on a level medium between the levels of“seeking meaning”and levels of anxiety of university students. The levels of“existing meaning”and“seeking meaning”do not significantly different according to gender and family's income levels of university students. The levels of“existing meaning”university students who have democratic and tolerant mother attitudes was found to be higher and significantly different from the levels of“existing meaning”university students who have inconsistent mother attitude. The levels of“existing meaning”and“seeking meaning”do not significantly different according to father attitudes of university students. In addition, the levels of“existing meaning”university students at Gazi University were found to be higher and significantly different from the levels of“existing meaning”university students at TOBB ETU.