Farklı tür liselerdeki öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi:Erzurum ili örneği
Comparative investigation of the different type high school student's attitudes towards the physical education and sport lesson: Example of Erzurum province
- Tez No: 542050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN TEVABİL AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda Türkiye'de lise türlerinin arttığı görülmektedir. Tüm lise türlerinde beden eğitimi ve spor dersleri sürdürülmektedir. Bu çalışmanın amacı; farklı tür lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma Erzurum ilinde bulunan lise türleri ile sınırlıdır. Bu alan araştırmasında model olarak tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın evrenini; 2016-2017 eğitim öğretim yılında Erzurum ilinde bulunan farklı tür lise ve farklı düzeydeki sınıflarda öğrenim gören lise öğrencileri, Örneklemini ise bu farklı lise türlerinde ve sınıf düzeylerinde öğrenim gören ve olasılıklı örnekleme yöntemlerinden, tabakalı rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen toplam 1560 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmaya katılan öğrencilerin demografik değişkenlerini belirlemek amacıyla araştırmacı ve danışmanı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu; öğrencilerin beden eğitimi ve spor derslerine ilişkin tutumların ölçülebilmesi için ise Demirhan ve Altay tarafından geliştirilen“beden eğitimi dersi tutum ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years the high school' kind has increased in Turkey. Physical education and sports courses are carried out in all high schools. The aim of this study is; To examine the attitudes of different kinds of high school students towards physical education course in terms of various variables. The study is limited to the types of high schools in Erzurum. In this research model of field scanning as a model has been adopted. The universe of the research; In the 2016-2017 academic year, high school students from different types of high schools and different levels, The sample consists of a total of 1560 high school students from different high school types and grade levels and selected from probabilistic sampling methods using stratified random sampling method. Personal information form prepared by the researcher and his advisor to determine the demographic variables of the students who participated in the research as a data collection tool; Physical Education Attitude Scale developed by Demirhan and Altay was used to measure students' attitudes towards physical education and sports.