Ticaret sicil müdürünün inceleme görevi
The inspection of trade registry
- Tez No: 542078
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, ticaret hayatı içerisinde çok önemli bir role sahip olan ticaret sicil müdürlüklerinin inceleme görevi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu kapsamda sicile ilişkin hukuki düzenlemeler, sicil müdürlüklerinin yapısı, işleyişi ve ticaret siciline hâkim olan ilkelere de değinilmiştir. Ayrıca yasal düzenlemelerdeki son değişikliklerin uygulamalara yansımaları ve köklü uygulama değişikliklerine sicil müdürlüklerinin işleyişinin anlaşılabilmesi için yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the responsibility of trade registry offices for the inspection of documents that are crucially important role for the commercial life has been analyzed in detail. In this context, the legal regulations related to the registry, the structure of the registry offices, the functioning and the principles prevailing in the trade registry are also overviewed. In addition, the reflections of recent changes in legal arrangements and fundamental changes in implementation have been included in order to understand the functioning of the registry offices.