Kitle kültürü ve sanatsal imgenin dönüşümü
The mass culture and the transformation of the artistic image
  1. Tez No: 542099
  2. Yazar: AYŞE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
II. Dünya Savaşı tüm dünyada gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan değişikliklere yol açmıştır. Bu değişikliklerden dolayı toplumların yaşantısı hızla değişmiş; bu da sosyolojik anlamda kökten değişikliklere neden olmuştur. Kitle kültürü bu süreçte oluşmaya başlamıştır. Kitle kültürünün oluşmasıyla birlikte yeni sosyolojik düzenler, yeni din ve kültür anlayışları ortaya çıkmıştır. Bu durum Pop sanat akımının doğmasına sebep olmuştur. Kitle kültürü içerisinde yer alan sanatçıların yapıtlarında bu kültürün öğelerini kullanmaları kaçınılmaz olmuştur. Pop Sanat akımıyla birlikte sanatta alt kültür / üst kültür ayrımı yok olmuştur. Böylelikle reklam öğeleri, hazır imgeler, ticari ürünler Pop Sanat yapıtlarında yerlerini almıştır. İmge, çok farklı özelliklerde olan düşünce, nesne ve imajları kapsayan bir kavramdır. Temsil ettiğinden çok daha fazla anlamlara sahip olan imge, görsel ve düşünsel öğelerden beslenir. İmgeler, aynı zamanda betimleme ve kimliklendirme yetisine sahip olacak kadar toplumsal ve kültürel değere sahiptir. Bu nedenle imge konusu sahip olduğu yönlendirme etkisinden dolayı da ele alınmaktadır. Bu tezde kitle kültürü ve sanatsal imgenin dönüşümü konusu kitle kültürü, sanatsal imge, pop sanat, teklik, imaj, sanatsal nesne bileşenleri çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
World War II gives rise to the changes not only economically but also in social way. In this regard, the society's life style has changed rapidly, and thereby it leads to the radical alteration. The mass culture is seen to come out in this period. By virtue of this, the new sociological orders, perspectives of religion and culture have emerged, which caused the arise of 'Pop art movement'. It is inevitable that the artists who are the parts of the mass culture have used the items of this culture. It is understood that the the seperation of sub-culture and superior culture has been eliminated due to the Pop art movement. Thus, the advertisement items, prepared images, commerical goods have exchanged in the Pop art works. The image is the concept which includes many different thoughts, subjects and public opinions. The image that has more extensive understandings of its representation, is advocated by visual and intellectual elements. They also have the cultural and social values to possess the identification and description skilss. Therefore, the image issue is taken into consideration thanks to its guidance effect. In this thesis, I will analyse the mass culture and the transformation of the artistic image by associating with the elements such as Pop art, individuity, image and artistic subject.