Yakın alan iletişim teknolojisinin sağlık alanında kullanımı üzerine araştırma ve bir uygulama örneği
A study on the use of near field communication technology in health and an application
- Tez No: 542105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yakın alan iletişim (Near Field Communication, NFC) teknolojisi otomatik tanımlama teknolojileri arasında giderek büyüyen bir teknolojidir. Son yıllarda bilgi teknolojisi toplulukları, tıbbi cihaz üreticileri ve sağlık şirketleri teknolojiyi kendi ihtiyaçlarına uyarlamak için daha fazla çalışma yapmaktadır. Bu çalışmada NFC teknolojisi tanıtılarak yapılmış olan araştırmalar, sağlık sektöründe kullanımı açısından NFC teknolojisinin potansiyelini incelemek üzere gözden geçirilmiş ve sağlık şirketlerinde mevcut NFC teknolojisi kullanım durumu, çeşitli sağlık şirketleri ve organizasyonlarından örneklerle de incelenmiştir. Ayrıca hastanelerde sunulan yemek menüsünün hastanın alerji durumuna göre belirlenebilmesi için hasta kimliğinin NFC özellikli mobil cihaz ile okunması, hastanın alerji durumuna uygun yemek menüsünün hazırlanması ve hastane veri tabanında alerji kaydı olmayan hastaların alerji durumlarının güncellenebilmesi için bir uygulamanın gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Bu çalışma, araştırmacılar ve sağlık yöneticilerine NFC teknolojisini sağlık sektöründe nasıl uygulayacakları konusunda araştırmaları listeleyen önceki literatürün gözden geçirilmesini sağlamakta ve uygulamayla desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Near Field Communication (NFC) technology is a growing technology among the automatic identification technologies. In recent years, information technology communities, medical device manufacturers and healthcare companies are working harder to adapt technology to their needs. In this study, NFC technology was introduced to investigate the potential of NFC technology in terms of its use in the health sector and the use of NFC technology in healthcare companies has been examined with examples from various healthcare companies and organizations. In addition, an application has been provided for reading the patient ID with the NFC mobile device, preparing the food menu for the patient's allergy condition, and updating the allergy status of the patients who are not registered with the hospital database in order to determine the food menu provided in the hospitals according to the patient's allergy status. This work allows researchers and health care providers to review the previous literature listing research on how to apply NFC technology in the healthcare sector and is supported by practice.