Türkiye'de para ve makro ihtiyati politikaların etkileşimi
Interaction of monetary and macroprudential policies in Turkey
- Tez No: 542282
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM AFŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
2008 yılında ABD'den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan finansal kriz, finansal sistem üzerinde yaşanan sorunların reel ekonomi üzerinde yıkıcı etkiler yaratabileceğini göstermiştir. Küresel krizin getirdiği olumsuzluklar ve kriz sonrası oluşan küresel konjonktürden elde edilen deneyimler, fiyat istikrarının makroekonomik istikrar için yeterli olmadığını göstermiştir. Makroekonomik istikrarın korunmasında, fiyat istikrarını hedefleyen para politikalarını tamamlayıcı şekilde, finansal istikrarı sağlamayı hedefleyen makro ihtiyati politikalara ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye'de para ve makro ihtiyati politikalar arasındaki etkileşimin araştırılması amaçlanmıştır. Türkiye'de para ve makro ihtiyati politikalar arasındaki etkileşim, Yapısal VAR (SVAR) modeli yardımıyla analiz edilmiştir. Modelin tahmininde, 2010 1. çeyrekten 2018 2. çeyreğine kadar uzanan veri setinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar; para ve makro ihtiyati politikaların, reel ekonomi üzerindeki etkilerinin genel itibariyle benzer olduğu yönündedir. Ayrıca elde edilen bulgular, makro ihtiyati politikalar ve para politikasındaki karşılıklı etkileşimlerin, fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedeflerine ulaşılmasında birbirlerini destekleyici iki politika olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The financial crisis, which affected the whole world starting from the USA in 2008, showed that the problems experienced on the financial system could have devastating effects on the real economy. The negativities brought about by the global crisis and the global conjuncture after the crisis showed that price stability was not sufficient for macroeconomic stability. In order to maintain macroeconomic stability, macroprudential policies were needed to ensure financial stability, complementing monetary policies targeting price stability. In this study it is aimed to investigate the interaction between monetary and macro-prudential policies in Turkey. In order to investigate the interaction between monetary and macro-prudential policies was estimated by using Structural VAR (SVAR) model. The time series data that used in the study includes quarterly observations from the first quarter of 2010 to the second quarter of 2018. An empirical analysis shows that the effects of monetary and macro prudential policies on the real economy are generally similar. The findings of the study also indicate that macro-prudential policies and monetary policy interactions are two policies that support each other in achieving the objectives of price stability and financial stability.