Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde Türkiye'nin Alevi politikaları
- Tez No: 542311
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ZEYNEP OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye, 1959 yılından itibaren 1991 yılında Avrupa Birliği (AB) olarak adı değişen birliğe üye olmak istemektedir. Aleviler, ülkenin kurucu inanç gruplarından biri olarak, hem hukuksal hem de algısal alanlarda sorunlar yaşadıklarını belirtmektedir. Bu bağlamda taleplerini, Türkiye'nin AB üyelik sürecine de entegre etmeye çalışmaktadır. AK Parti Hükümetinin Alevilerin taleplerine ilişkin yürüttüğü çalıştayların sonunda bir rapor yayımlanmıştır. Yargıtay Cemevini artık ibadethane olarak kabul etmiştir. AB, üyelik kriterleri arasında; demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve azınlık hakları gibi başlıkların altını önemle çizmiştir. Bu tez, son tahlilde, Alevilerin hangi hukuksal ve algısal problemler yaşadıklarını berraklaştırmaktadır. Bu hedefte, Alevi yazarlar ve kuruluşların yazılı eserleri, AK Parti Hükümetinin Alevi Çalıştayları ve AB İlerleme Raporlarındaki Alevilere ilişkin değerlendirmeler incelenmektedir. Ayrıca, 5 adet derinlemesine röportaj da gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, bu sorunun karşılıklı olarak konuşulmasının bile ülkenin iç barışına hizmet edeceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since 1959, Turkey has been expecting to be a member of the unity whose name changed as European Union (EU) in 1991. Alevis say that they have experienced problems throughout their life in both legal and perceptual areas as one of the founding belief groups of the country. In this framework, they have been trying to integrate these demands into Turkey's participation in the EU process. A report was published at the end of the AK Party Government's workshops on the demands of the Alevis. The Court of Cassation has accepted Cemevi as a place of worship anymore. EU membership criteria include democracy, the rule of law, human rights and minority rights. In the final analysis, this thesis clarifies legal and perceptual problems which Alevis have experienced. The written works of Alevi writers and organizations, the Alevi Works of the AK Party Government and the Alevis in the EU Progress Reports are examined in this thesis. In addition, 5 in-depth interviews have been conducted. This study emphasizes that even if this problem is discussed mutually, it will serve the inner peace of the country.