Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye'nin toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları
Turkey's gender equality policies in the European Union accession process
- Tez No: 891693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Doğadaki canlılardan akıl ve irade gücünü kullanması ile ayrılan insanoğlu, varoluş süreci boyunca birçok fikir ayrımı bulunmaktadır. Irk, dil, din, siyasi ayrışmaların yanında kadın ve erkek üzerinden gerçekleştirilen cinsiyetçi ayrımın sesli dile getirilmesi çok yakın bir tarihte 1970'lerde karşımıza çıkmaktadır. Kadın yüzyıllar boyunca aciz, güçsüz, ev içine itilen ve güçlülüğü, iktidarı temsil eden erkek egemenliğinde yaşaması uygun görülmüştür. Ancak yaşanan savaşlar, salgın hastalık vb. sebeplerle kapitalist sistemin sekteye uğraması ile üretim sürecine dahil edilmek zorunda kalınmış ve bu zorunluluk hali bir takım hak mücadelelerinin fitilini ateşlemiştir. Var olduğunu kanıtlamak için başlayan kadın hareketleri özellikle uluslararası örgütlerle evrenselliğe kavuşmuştur. Bu uluslararası örgütlerin içerisinde en göze çarpan örgüt olarak Avrupa Birliği, kadın ve erkek eşitliğini destekleyici politikaları ve bu politikaları üye veya aday ülkeler ön koşul olarak şart koşması cinsiyetçi ayrımların azalması için önemli bir adım olmuştur. Bu nedenle çalışmada, Avrupa Birliği'nin kadın ve erkek eşitliğini öngören politikaların aşamaları detaylandıracaktır. Türkiye'de geçmişten miras kalan kadın kimliği, cumhuriyet dönemindeki kadın kimliği ve sonraki dönemlerdeki rol ve konumları ele alınmış olup, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik başvurusu süreciyle özellikle 2004 yılında başlayan kadın-erkek eşitliği politikaları, Türkiye'nin bu konudaki başarı ve başarısızlıkları da göz önüne serilerek irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings, separated from the creatures in nature by the use of reason and willpower, have many differences of opinion throughout their existence process. In addition to racial, linguistic, religious and political divisions, the vocalization of the sexist distinction between men and women has only recently emerged in the 1970s. For centuries, women have been seen as helpless, powerless, pushed into the home and living under male domination, representing strength and power. However, with the disruption of the capitalist system due to wars, epidemics, etc., they had to be included in the production process and this state of necessity sparked a number of rights struggles. Women's movements, which started to prove their existence, have gained universality especially with international organizations. The European Union, as the most prominent organization among these international organizations, has been an important step for the reduction of sexist discrimination with its policies supporting the equality of women and men and stipulating these policies as a prerequisite for member or candidate countries. For this reason, the study will detail the stages of the European Union's policies that envisage equality between men and women. Women's identity inherited from the past in Turkey, women's identity in the republic period and their roles and positions in the following periods are discussed, and Turkey's full membership application process to the European Union and especially the gender equality policies that started in 2004 and Turkey's success in this regard are discussed. and their failures were also brought to light and examined.