4-300 eV enerji ağırlığında elektron-H20 çarpışma toplam tesir kesitlerinin ölçümü
The Measurement of total collision cross section of electron-water molecule in the energy range between 4-300 eV
  1. Tez No: 7349
  2. Yazar: ZİYA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AKTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
4-300 eV ENERJİ ARALI?INDA ELEKTRON-SU MOLEKÜLÜ ÇARPIŞMA TOPLAM TESİR KESİTLERİNİN ÖLÇÜMÜ (Doktora Tezi) ZİYA SA?LAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 0 Z Bu tezde, 4-300 eV enerji aralığında elektron H 0 çarpışma mutlak toplam tesir kesitleri lineer transmisyon spektrometresi kullanılarak ölçülmüştür. Lineer transmisyon cihazı elektron tabancası, çarpışma odası ve dedektörden oluşur. Elektron tabancasında tamamen elektrostatik mercekler kullanılmıştır. Çarpışma odasında bulunan gazın basıncı MKS Baratron kapasitans manometresi ile sıcaklığı ise bir thermistor yardımı ile doğru bir şekilde ölçülebilmiştir. Toplam tesir kesitinde 5 eV civarında o 2 16.45 (A) değerinde bir minimum, 6-12 eV arasında ise tepe değeri o 2 8 eV civarında değeri 19.24 (A) olan geniş bir maksimum gözlenmiştir. Bulunan sonuçlar daha önceki deneysel ve teorik sonuçlar tarafından desteklenmektedir. m
Özet (Çeviri)
THE MEASUREMENT OF TOTAL COLLISION CROSS SECTION OF ELECTRON-WATER MOLECULE IN THE ENERGY RANGE BETWEEN 4-300 eV (Ph.D. Thesis) ZİYA SA?LAM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT In this thesis, total absolute electron collision cross sections of water have been measured in the energy range between 4-300 eV using a lineer electron transmission spectrometer. Which consists of an electron gun, a scattering chamber and a dedector. The electron gun contains only electrostatic lenses. Target molecules are confined in a collission chamber whose pressure and temperature accurately measured. A minimum at 5 eV with a value of 16.45 (A), and a broad maximum in the energy region between 6-12 eV whose peak centered around 8 eV with a total cross section of o 2 19.24 (A) have been observed. These and other results obtained are supported by the previous experimental and theoretical results. IV