İşyeri rekreasyonunun çalışanların iş performansı, örgütsel özdeşleşme ve iyilik hali (wellness) üzerine etkisi
The effect of workplace recreation on job performance, organizational identification and wellness of the workers
  1. Tez No: 542429
  2. Yazar: SUZAN DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE BANU ATAMAN YANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Toplumlar serbest zamanlarını etkili ve verimli kullanan, bunu iş yerine de taşıyıp, iş performansını arttırmayı hedefleyen politikalar izlemektedir. Çalışmanın amacı; İş Yeri Rekreasyonunun çalışanların İş Performansları, Örgütsel Özdeşleşmeleri ve İyilik Halleri (Wellness) üzerine etkisini belirlemektir. Çalışma kapsamında araştırma örneklemini İş Yeri Rekreasyonuna katılan 368 kişi oluşturmaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için hipotezler belirlenip test edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda iki grup için Bağımsız t testi, iki gruptan fazla olan karşılaştırmalar için Tek Yönlük Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Çalışmadaki devamlı değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkilerini belirlemek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmadaki hipotezleri test etmek adına basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda İş Yeri Rekreasyonunun çalışanların İş Performansları, Örgütsel Özdeşleşmeleri ve İyilik Halleri (Welless) üzerine pozitif yönde etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışanların İş Yeri Rekreasyonunun sınıflamalarına göre İş Performansı, Örgütsel Özdeşleşme ve İyilik Hali (Wellness) düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca İş Performansı, Örgütsel Özdeşleşme, Sosyal-Duygusal İyilik Hali (Wellness) ve Entelektüel-Fiziksel İyilik Hali (Wellness) rekreasyonun yapılma sıklığına göre değiştiği tespit edilmiştir. Bunun yanında demografik farklılıklara göre rekreasyonun çeşidine ve rekreasyon yapılma sıklığına göre değerlerde farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies apply policies which increase job performance by using leisure time in efficient and productive ways. The aim of this study is to determine the effects of workplace recreation on Job Performance, Organizational Identification of Wellness of the workers. The sample group of this study includes 368 people who have participated in workplace recreation. The hypotheses are determined and tested to understand the relationships between the variables. For between-groups comparisons, independent t test is used for two groups and one-sided variance analysis (ANOVA) is used for the groups more than two. To determine the relationships between constant variables, Pearson correlation analysis is used. To test the hyphoteses, simple linear regression analyses is applied. The result of this study shows that workplace recreation has positive effect on Job Performance, Organizational Identification and Wellness of the workers. According to the classifications of workplace recreation, it is found that there is a significant difference on the levels of Job Performance, Organizational Identification and Wellness. Besides, it is found that Job Performance, Organizational Identification, SocialEmotional Wellness and Intellectual-Physical Wellness change due to the frequencies of recreational activities. Moreover, it is found that there are differences in the variables, due to the the frequencies and kinds of recreational activities together with demographical differences.