Yusuf Vezir Çemenzeminli'nin 'Studentler' romanı (aktarma - inceleme muhtevası)
The research of the contents of the novel which is named 'Studentler' of Yusuf Vezir Chemenzeminli
- Tez No: 542463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Yusuf Vezir Çemenzeminli, Sovyet Dönemi Azerbaycan Edebiyatı'nda önemli hikâye ve romanları ile ön plana çıkmıştır. O, aynı zamanda anı ve otobiyografik eserleri ile de kendini tanıtmıştır. Yazar, anı ve otobiyografik eserleri ile ender nesir örneklerini yaratmış ve Azerbaycan edebiyatına bahşetmiştir. Bu çalışma, Yusuf Vezir Çemenzeminli'nin“Studentler”isimli romanının Azerbaycan Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılmasından ve muhteva bakımından incelenmesinden oluşmuştur. Yusuf Vezir, söz konusu romanda Azerbaycanlı öğrencilerin Ukrayna'da eğitimi de dâhil olmakla birçok konuyu ele almış ve aynı zamanda anı tarzında kurgulanan bu romanı ile Azerbaycan romancılık geleneğine farklı bir bakış açısı kazandırmıştır
Özet (Çeviri)
Yusuf Vazir Chamanzaminli, had came to the fore with important stories and novels in Azerbaijan Literature of Soviet Union period. He had also introduced himself with his memoir and autobiographical works. The author had created rare prose examples with memoir and autobiographical works and presented them to Azerbaijani literature. This study is formed the translation of Yusuf Vezir Çemenzeminli's novel“Students”from Azerbaijani Turkish to Turkish Turkish and analysis of its content. Yusuf Vezir, in this novel, had covered many subjects, including the education of Azerbaijani students in Ukraine, and had also brought a different perspective with this work which had been fictionalized memoir style to the novel writing tradition of Azerbaijan.