65-75 yaş arası hastalarda kardiyovasküler risk ve kırık riski arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cardiovascular risk and fracture risk in 65-75 year old patients
  1. Tez No: 466954
  2. Yazar: ECE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Osteoporoz ve kardiyovasküler risk arasındaki ilişkiyi değerlendiren çok sayıda çalışma olmakla birlikte risk faktörü algoritmalarını kullanarak kırık riski ve kardiyovasküler risk arasındaki ilişkiyi değerlendiren çok az sayıda çalışma vardır. Çalışmamızın amacı KVH risk skorlarından olan Framingham Risk Skoru, SCORE, Q-RISK skoru ve BNF skoru ile bir osteoporoz skoru olan FRAX skorunu kullanarak ve KVH ve kırık riski arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Materyel ve Yöntem: Çalışmamıza yaş ortalaması 68.44 ± 3.64 yıl olan 65 – 75 yaş aralığında 110 hasta alınmıştır. Bu hastaların 64' ü kadın ve 46' sı erkekti. Çalışmamızda KVH riskini değerlendirmek için Framingham risk skoru, QRISK skoru, SCORE skoru ve BNF skoru, ospeoporoz riskini değerlendirmek için isr FRAX skoru kullanıldı. Hastaların biyokimyasal testleri ve kemik yoğunluğu ölçümleri yapıldı. Bulgular: Hastaların Framingham skorları, QRISK skorları, SCORE skorları, BNF skorları ve FRAX skorları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Altough there are a too many studies which evaluates the relationship between osteoporosis and cardiovascular risk, there are only very few studies which evaluates the relationship between fracture risk and cardiovascular risk by using risk factor algorithms. Method: 110 patients were enrolled for our study. The patients were in the 65-75 age range with a mean age of 68.44 ± 3.64 years. 64 of these patients are female and 46 are male. The Framingham risk score, the QRISK score, the SCORE score and the BNF score were used to assess the risk of CVD and the FRAX score was used to assess the risk of bone fracture in our study. Patient's biochemical tests and bone density measurements were performed. Findings: Patients' Framingham scores, QRISK scores, SCORE scores, BNF scores and FRAX scores were calculated.