Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonu viral etkenlerinden rhinovirusun klinik ve epidemiyolojik özelliklerinin araştırılması
The investigation of the clinical and epidemiological properties of rhinovirus, A viral cause of lower and upper respiratory infections
  1. Tez No: 542583
  2. Yazar: CANAN DOĞU TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada rhinovirusun yaş, mevsim ve altta yatan hastalıklar göz önüne alınarak klinik ile ilişkisinin araştırılması hedeflenmektedir. Çalışmamızda Şubat 2016- Ocak 2017 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Araştırma Hastanesi Pediatrik Enfeksiyon, Pediatrik Yoğun Bakım ve Yenidoğan Yoğun Bakım ünitelerinden gelen solunum yolu enfeksiyonu bulguları taşıyan 84 olgunun verileri geriye dönük olarak incelendi. Hastaların nazofarengeal sürüntü örnekleri multipleks real-time PCR yöntemiyle Qiagen Fast Track Rotor Gene (21 parametre) ticari kiti kullanılarak çalışılmıştır. Çalışmaya alınan 84 örnekten 49 unda (%58,3) viral etkenler saptanmıştır. Rhinovirus tek bir etken olarak 13 hastada (%15,5), diğer viral etkenlerle beraber 10 hastada (%11,9) saptanmıştır. Çalışmamızda rhinovirus pozitifliği en sık 1-3 yaş arası çocuklarda (%35) saptanmıştır. Mevsimsel farklılıklar gösteren solunum yolu viral etkenlerinin sayısal sonuçları ilkbahar sonunda ve sonbahar mevsimlerinde rhinovirus pozitifliği açısından anlamlı bulunmuştur Ortaya çıkan sonuçlar rhinovirus pozitif hastalarda anlamlı sayıda pnömoni ve diğer solunum yolu enfeksiyonu tanısı bulunduğunu göstermiştir. Solunum yolu enfeksiyonlarında viral etkenlerinden biri olan rhinovirusun tespit edilmesi, pandemi ve epidemilerin saptanabilmesi ve özellikle çocuk hastalarda ve immün yetmezliği olan kişilerde tedavinin yönetilebilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between rhinovirus and its clinical presentation regard to age, season and underlying diseases. The data of 84 cases from Gazi University Hospital with respiratory tract infections from inpatients hospitalized between February 2016 and January 2017 in a pediatric infection, pediatric intensive care unit and neonatal intensive care unit were retrospectively analyzed. Nasopharyngeal swab specimens were studied by multiplex real-time PCR method using Qiagen Fast Track Rotor Gene (21 parameters) commercial kit. Viral factors were found in 49 (58.3%) of 84 samples. Rhinovirus was detected as a single agent in 13 patients (15.5%) and in 10 patients (11.9%) with other viral agents. In our study, rhinovirus positivity was most frequently detected in children aged 1-3 (%35) years. The number of airway viral agents with seasonal differences was found to be significant in late spring and autumn for rhinovirus positivity. The results showed that there was a significant number of pneumonia and other respiratory tract infections in rhinovirus-positive patients. The detection of rhinovirus which may cause significant respiratory diseases and the determination of pandemics and epidemics is important for planning the follow-up and managing the treatment in children and immunocompromised patients.