İşitme cihazı kullanıcılarında memnuniyeti etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting satisfaction in hearing aid users
- Tez No: 542646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde, modern dijital işitme cihazları yazılımlar aracılığıyla bilgisayar üzerinden programlanabilmektedir. Bireysel olarak programlanmamış işitme cihazları, cihaz kullanım oranını düşürmekte ve dolayısıyla işitme cihazı kullanım memnuniyetini de doğrudan etkilemektedir. Çalışmanın amacı, bireysel işitme cihazı programları oluşturmak ve işitme cihazı kullanıcılarının memnuniyetsizliklerini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Çalışmaya, hafif veya orta dereceli sensörinöral tip işitme kaybı olan, en az 6 aylık unilateral veya bilateral işitme cihazı tecrübesi olan, yaşları 18-77 (ort. 49.50±16.71) arasında değişen 26 denek dahil edilmiştir. Tüm deneklerin odyolojik değerlendirmeleri yapıldıktan sonra ilk oturumda mevcut işitme cihazı programları ile Matriks testi ve SADL anketi uygulanmış, daha sonra Gerçek Kulak Ölçümleriyle (Real Ear Measurement[REM]) işitme cihazı programları yenilenmiştir. İkinci oturumda ise Matriks testi ve SADL anketi tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern digital hearing aids can be programmed with computer through the software. Hearing aids that are not individually programmable reduce the rate of hearing aids using and therefore affect the satisfaction of hearing aids. The primary objective of this study to create individual hearing aid programs and investigate the factors that affect the hearing device users' dissatisfaction. Twenty-six subjects aged between 18-77 (mean, 49.50 ± 16.71) who had at least 6 months of unilateral or bilateral hearing aids with mild to moderate sensorineural hearing loss were included in the study. In the first session, audiological evaluations were made on all subjects, SADL questionnaire and Matrix test were applied. Then hearing aids are re-programmed with Real Ear Measurements (REM). In the second session, Matrix test and SADL questionnaire were applied again.