İşitme cihazı kullanan tinnitus hastalarının, tinnitus engellilik durumu ile cihaz memnuniyeti arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between tinnitus disability status and device satisfaction of tinnitus patients using hearing aids
  1. Tez No: 905446
  2. Yazar: HALİT AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İşitme cihazından duyulan memnuniyet işitme kayıplı bireylerin yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. İşitme kayıplı bireylerde yaygın olarak görülen ve yaşamı olumsuz etkileyen tinnitusun olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmasında işitme cihazı kullanımı önem arz etmektedir. Bu araştırmada işitme cihazı kullanan tinnituslu bireylerin tinnitus engellilik algıları ile cihazdan duydukları memnuniyet arasında ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya toplam 50 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların yaşları 18-76 arasında olup yaş ortalaması 39.70 ± 16.87 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen işitme cihazı kullanan bireylerden %56'sı kadın iken %44'ü ise erkektir. Çalışmaya dahil edilen işitme cihazı kullanıcılarından %30'unun orta, %28'inin ileri, %26'sının hafif, %10'unun çok hafif, %6'sının da çok ileri derecede işitme kaybı bulunmaktadır. Katılımcılardan %78'inde 12 aydan daha uzun süredir, %22'sinde ise 3-12 aydır tinnitus şikayeti bulunmaktadır. Katılımcıların işitme cihazından duydukları memnuniyet ile yaş, cinsiyet, işitme kaybı derecesi, işitme kaybı türü, işitme cihazı tipi, işitme cihazı kullanılan taraf, tinnutus süresi arasında ilişki saptanmamıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların yaşına, cinsiyetine, işitme kaybı derecesine göre tinnitus engellilik algısında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Satisfaction with hearing aids positively affects the quality of life of individuals with hearing loss. The use of hearing aids is important in eliminating the negative effects of tinnitus, which is common in individuals with hearing loss and negatively affects life. In this study, it was aimed to investigate the relationship between tinnitus disability perceptions of individuals with tinnitus using hearing aids and their satisfaction with the device. A total of 50 people were included in the study. The ages of the participants were between 18-76 and the mean age was calculated as 39.70 ± 16.87. Among the hearing aid users included in the study, 56% were female and 44% were male. Among the hearing aid users included in the study, 30% had moderate, 28% advanced, 26% mild, 10% very mild, and 6% very severe hearing loss. 78% of the participants had tinnitus complaints for more than 12 months, 22% for 3-12 months. There was no relationship between the participants' satisfaction with hearing aids and age, gender, degree of hearing loss, type of hearing loss, type of hearing aid, side of the hearing aid, and duration of tinnitus. As a result of the study, it was found that there was no significant difference in the perception of tinnitus disability according to the age, gender and degree of hearing loss of the participants.