The impact of social media on the purchasing behavior of university students who collects items as a hobby in Colombia
Sosyal medya'nın Kolombiya'da hobi olarak koleksiyon yapan üniversite öğrencilerinin satın alma davranışına etkisi
  1. Tez No: 542645
  2. Yazar: JUAN SEBASTİAN VİUCHE NİETO
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. FARID HUSEYNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, e-ticaret yapmakta kullanılan çeşitli sosyal medya platformlarının, Kolombiya'daki hobi olarak koleksiyon yapan öğrencilerin satın alma davranışına etkisini analiz etmektir. Günümüzde sosyal medyadaki e-ticaret, ürün ve hizmetlerin reklamı, satışı ve alımı için en güçlü yöntemlerden bir tanesidir. Tüm dünyada milyonlarca müşteriye ulaşmak için küçük işletmelerden büyük çokuluslu şirketlere kadar kullanılmaktadır. Kolombiya özelinde, 16-24 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin %86.10'u sosyal medyaya erişim için interneti kullanmaktadır. Bu, son yıllarda sürekli büyümekte olan bu pazarın potansiyeli nedeniyle, iş imkânları yaratmak için harika bir fırsattır. Dolayısıyla bu araştırma, Kolombiya'da koleksiyoncu olan üniversite öğrencilerinin satın alam davranışına etki eden, sosyal medyanın kilit faktörlerini ortaya koymaya odaklanmaktadır. Bu nedenle, memnuniyet algısı, güven algısı, kolaylık algısı ve sosyal baskı öğeleri merkeze alınmıştır. Bu faktörlere dayanarak, araştırma modelinin parçası olarak çalışmaya ait dört hipotez geliştirilmiştir. Kullanılan yöntem nicel araştırma yöntemi olup, veriler Kolombiya'daki koleksiyon mağazalarının sık müşterileri olan, 181 üniversite öğrencisinden toplanmıştır. Veriler AMOS sürüm 21 ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, memnuniyet algısı ve sosyal baskının sosyal medyada satın alma eğilimi ile önemli bir ilişkisi bulunmadığını ancak güven algısı ile kolaylık algısının sosyal medyada satın alma davranışını etkilediğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda, çalışma bulguları ve çıkarımları ele alınmıştır. Kolombiya'da koleksiyon ürünleri satan e-perakendeciler, bu araştırmanın bulgularını, ilk olarak müşterilerin güvenini kazanma ve ürünleri hakkında net ve kısa bilgiler gösterme çabalarını güçlendirmek için kullanabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to analyze the impact of the different social media platforms used to perform e-commerce on the purchase behavior of university students who collect items as a hobby in Colombia. E-commerce in social media is today one of the strongest methods to advertise, buy or sell products or services. It is used by small businesses to big multinational companies to reach millions of customers all over the world. In the case of Colombia, 86.10% of young adults from 16 to 24 years use the internet to access social media. This is a great opportunity to create business possibilities due to the potential of this market which has been continuously growing over the recent years. Thus, this research focuses on finding out the key factors of social media that affect the purchase behavior of university students who are collectors in Colombia. For this reason, it is centered on the elements of perceived satisfaction, perceived trust, perceived convenience, and social pressure. Based on these factors, four hypotheses of the study were developed as a part of the research model. The conducted method was quantitative research, and data was collected from 181 university students who are frequent costumers of collectible shops in Colombia. Data was analyzed with AMOS version 21. The results revealed that perceived satisfaction and social pressure are not significantly correlated with the Intention of purchase in social media, whereas perceived trust and perceived convenience influence the purchase behavior in social media. Based on the results, study findings and implications were discussed. E-retailers who sell collectibles in Colombia can make use findings of this study to concentrate efforts on gaining first the trust of customers and show clear and concise information about their products.