Matematik öğretmenlerinin kullandıkları eğitsel içerikli web sitelerinin incelenmesi
Investigation of mathematics teachers' educati̇onal sites
  1. Tez No: 542651
  2. Yazar: ADEM ESATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bilgisayar teknolojilerinin yaygınlaşması tüm alanlardaki iş ve işlemlerde dönüşümü gerekli kılmış, eğitim-öğretim süreçleri de bu teknolojik dönüşümlerden etkilenmiştir. Bilgisayar ve internet araçları dersliklere girmiş, öğretim süreçlerinde rol oynamaya başlamıştır. Bu dönüşümün işaretlerinden biri de öğretmenlerin kaynak kullanımındaki dönüşümdür. Bu çevrimiçi kaynakların en önemlilerinden biri de eğitsel içerikli web siteleridir. Bu araştırmada, ortaokul matematik öğretmenlerinin kullandıkları eğitsel içerikli web sitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi modelinde tasarlanmıştır. İncelenmek üzere ortaokul matematik konularını içeren 4 eğitsel içerikli web sitesi seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacının hazırladığı“Eğitsel içerikli web sitelerinin inceleme formu”kullanılmış, bu form aracılığıyla siteler incelenmiş, puanlandırılmış ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Siteler; Kurumsallık ve Güvenirlilik, Kullanışlılık, Genel İçerik, Eğitsel İçerik ve Ölçme ve Değerlendirme ana kriterlerine göre incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, incelenen sitelerin genel olarak sınıf seviyelerine ve kazanımlara göre doğru ve güncel içerik ürettiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sitelerin öğretmenlerin derse hazırlık süreçlerini kolaylaştıracak, hızlandıracak yeterlikte olduğu; dersin daha kaliteli geçmesinin sağlayacak görsel, işitsel, interaktif araçlara da sitelerin bir kısmının ulaşmış olmasından hareketle yakın zamanda diğer sitelerin de ulaşma potansiyeli taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak siteler ölçme değerlendirme etkinliklerine dönüt vermede yeterli görülmemiştir. Ayrıca sitelere olumlu etki etmesi beklenen dışarıdan katkı sağlanmasının site yapısında düzensizlik yarattığı ve içeriğin güncel ve doğru olmasına olumsuz etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of computer technology has required transformations in operations in areas and educational processes have been affected by these transformations. Computer and internet tools have entered the classrooms by offering possibilities and started to play role in teaching. One of the evocations of transformation is the transformation in teacher resource use. One of the most important of these online resources is educational websites. In this research, it is aimed to examine educational sites used by mathematics teachers. The research is designed as a document analysis model of qualitative research methods. Four educational websites with mathematics topics were selected for review. As a data gathering tool,“research form of educational web sites”prepared by the researcher was used and the sites were examined by this form, scored and analyzed by content analysis. The sites were examined according to the main criteria of Institutional and Reliability, Usability, General Content, Educational Content and Measurement and Evaluation. At the end of the study, it was concluded that sites produced correct and up-to-date content according to their grade levels and curriculum. In addition, it was concluded that the sites were adequate to accelerate the preparation process for the lessons.It has been concluded that the sites have the potential to reach the visual, auditory and interactive tools in the near future for some of them almost had it. However, the sites were not considered sufficient to give feedback to the evaluation activities. In addition, it is seen that providing external contributions that are expected to have a positive effect on the sites creates irregularities in the structure of the site and has a negative impact on the correct content.