Turist yabancılaşmasının turizm sektörü açısından analizi
The analysis of tourist alienation in tourism industry
  1. Tez No: 542665
  2. Yazar: BURCU GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDET YOLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yabancılaşma sosyolojik olarak eski bir kavram olmakla birlikte turizm alanında ise örgütsel düzeyde incelenmiş bir konudur. Yabancılaşmanın sadece işçi-işveren ilişkileri bakımından değil, üretici-tüketici ilişkileri bakımından da karşılaşılabilecek bir durum olduğu düşünüldüğünde turistlerin turistik deneyimden kaynaklı olarak turizm pazarında yabancılaşmaları muhtemeldir. Bundan dolayı bugüne kadar göz ardı edilmiş olan turistlerin turistik deneyimden kaynaklı yabancılaşma durumlarının incelenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada turistlerin uluslararası turizm hareketinden kaynaklanan yabancılaşma durumları araştırılmıştır. Bu amaçla Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde bulunan yabancı turistlerden elde edilen veri üzerinde gerçekleştirilen analizler sonucunda düşük gelirli, düşük eğitimli ve kısa süreli seyahat eden turistlerin turizm pazarında yabancılaştıkları, turist yabancılaşmasının turistlerin kültürel farklılıkları ve turistlerin kişilik özelliklerinden kaynaklandığı, turist yabancılaşmasının turistlerin yaşam tatmini üzerinde etkili olduğu, turist yabancılaşmasının turistlerin kültürel farklılıkları ile turistlerin kişilik özelliklerinin turistlerin yaşam tatminleri arasındaki ilişkide aracılık etkisine sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Altough alienation is old concept sociologically, it is addressed at the organizational level in tourism. Considering that alienation is not only possible in terms of employee-employer relations, it can also be in terms of producer-consumer relations it is possible that tourists can be alienated due to their touristic experiences from tourism market. Therefore tourist alienation before today ignored is need to be examined. So that the aim of this study is to examine tourist alienation in international tourism market. According the results of the analyzes tourists that are short-term, have low income and low education are more alienated than others. In addition to this cultural differences of tourists and personality of tourists are causes of tourist alienation. Tourist alienation is a cause of life satisfaction of tourists. Also tourist alienation has a mediation effect between the relationship cultural differences of toursits and personality of tourists and life satisfaction of tourists.