Kadınların sendikalarda aktif görev almada karşılaştıkları sorunlar
Problems encountered by women in playing active roles in unions
- Tez No: 542667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sendikalar, çalışan ve çalıştıranların ortak ekonomik ve sosyal hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek amacıyla oluşturdukları tüzel kişiliğe haiz kuruluşlardır. Türkiye'de yasal olarak sendikalar, 1947 yılında“5018 sayılı İşçi ve İşveren Sendikaları ve Sendika Birlikleri Hakkında Kanun”un yürürlüğe girmesiyle kurulmuştur. Sendikalar erkek egemen olarak doğmuş ve günümüze dek bu egemenliğini sürdürmüştür. Çalışma hayatı içindeki kadın maalesef sendikalarda yeterince yer alamamıştır. Sendika üyelikleri çok düşük oranlardaki kadın, sendikaların zorunlu organlarında neredeyse yoktur. Bu tez çalışmasının amacı kadınların sendikalarda aktif görev almada karşılaştıkları sorunları araştırmaktır. Bu amaçla öncelikle literatür taraması yapılmış ve daha sonra da sendikaların farklı kademelerinde görev alanlar ile röportajlar yapılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ÇSGB ve TÜİK verileri kullanılmıştır. Öncelikli sorun kadınların sendikal üyelik düzeyinin düşük olmasıdır. Eğitim düzeyi düşük kadınların çoğu sendikalaşmanın neredeyse imkansız olduğu tarlada, hizmet sektöründe vasıfsız, iş güvencesinden yoksun küçük işyerlerinde çalışmaktadır. Kadınların sendika üyeliklerinin düşük seviyelerde yer almasının en büyük nedeni istihdamdaki kadınların neredeyse yarısının kayıt dışı çalışmasıdır. Sorunlar arasında kadınların ev ve ailelerine yönelik üstlendikleri sorumluluklar, sendika ve sendikal hakları konusundaki bilgi eksiklikleri, cinsiyet ayrımcılığı ve ataerkil bir toplumun yarattığı kısıtlar ile kadınların kendine güven eksikliği ile ortaya çıkan cam tavan yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Unions are organizations possessing legal identity created with the aim of protecting and developing the common economic and social rights and interests of workers and employers. In Turkey, legally trade unions were founded in 1947 when the“Law Number 5018 about Labor and Employers'Unions and Trade Unions”came into force. Unions were traditionally male-dominated and this domination continues to date. Women in working life have not played sufficient roles in unions unfortunately. A very low rate of union members are women and there are almost none in the mandatory bodies within unions. The aim of this thesis study is to research the problems encountered by women in taking active roles in unions. With this aim, firstly the literature was scanned and then interviews held with those with duties at different levels within unions were assessed. This study used Ministry of Labor and Social Security (ÇSGB) and Turkish Statistical Institute (TÜİK) data. The first problem is that the level of female union membership is low. Most women with low education levels work in areas where unionization is nearly impossible such as in agriculture and the service sector in small workplaces without qualifications or job security. The largest reason for the low level of female union membership is that nearly half of employed women (46%) perform unregistered work. Among the problems are the responsibilities women undertake in the home and family, lack of knowledge about unions and union rights, gender discrimination and the limitations caused by a patriarchal society, along with the glass ceiling due to women's lack of confidence.