Application of sous-vide technology on zucchini and eggplant
Kabak ve patlıcanda vakumlu pişirme tekniğinin uygulanması
  1. Tez No: 542736
  2. Yazar: DİDEM SÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ K. BÜLENT BELİBAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, sous vide tekniği kabak ve patlıcan dilimleri için sırasıyla 75 ve 55 dakika olarak 85°C'de uygulandı. Ürünler 48 gün süreyle + 3°C'de depolandı. Örnekler belirli aralıklarla fiziksel (nem, pH, renk, tekstür, ağırlık kaybı), duyusal ve kimyasal özellikler (toplam fenolik içerik) açısından incelenmiştir. Taze örneklerde tespit edilen nem içeriği, sous- vide prosesiyle yaklaşık olarak sabit kalmıştır. Depolama süresi boyunca her iki sebze grubunda pH değerinde istatiksel olarak önemsiz farklılıklar gözlenmiştir. Kabak ve patlıcan dilimlerinde depolama süresi boyunca ağırlık kaybı gözlenmemiştir. Kabak ve patlıcan dilimlerinde ağırlık kaybı açısından istatiksel olarak bir farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, sous-vide technique was applied at 85°C for zucchini and eggplant slices at 75 and 55 minutes, respectively. Products were then stored at + 3°C for 48 days. Samples were examined in terms of physical (moisture content, pH, color, texture, weight loss), sensory and chemical qualities (total phenolic content) at specific time intervals. The moisture content was detected in fresh samples remained almost constant by sous-vide process. During the storage period, statistically insignificant differences were observed in both vegetable groups at pH value. No weight losses observed during the storage period in cooked eggplant and zucchini slices. There was no statistically difference in total weight losses between zucchini and eggplant samples (p>0.05).