Suriyeli sığınmacı kadınlarda psikolojik dayanıklılık ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between resilience and posttraumatic stress disorder (PTSD) in Syrian refugee women
  1. Tez No: 571658
  2. Yazar: GÜLŞAH AKÇAY CİVRİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada Suriyeli sığınmacı kadınlarda psikolojik dayanıklılık ve Travma Sonrası Stres Bozukluğunun (TSSB) ilişkisinin korelasyonel araştırma deseni ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, araştırmanın çalışma grubunu Ankara Kızılay Toplum Merkezi yararlanıcısı, 18-62 yaş aralığındaki 208 Suriyeli kadın oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; sosyodemografik bilgi formu, Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (CD-PDÖ) ve Harvard Travma Envanteri'dir. Çalışma grubundan elde edilen verileri analizi için r SPPS 25 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Araştırma sorularına yanıt vermek amacıyla ortalama, standart sapma, ilişkisiz örneklemler t testi, ilişkisiz örneklemler tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre Suriyeli sığınmacı kadınlarda psikolojik dayanıklılık ve TSSB arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen veriler literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between psychological resilience and posttraumatic stress disorder (PTSD) in Syrian refugee women by correlational research design. Accordingly, the study group consisted of 208 Syrian women aged 18-62, beneficiary of Kızılay Community Center in Ankara. The data collection tools used in the research; the sociodemographic information form is Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC) and Harvard Trauma Inventory (HTQ). SPPS 25 statistical package program was used to analyze the data obtained from the study group. The mean, standard deviation, unrelated samples t test, unrelated samples one-way variance analysis (ANOVA), Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearson Moments Multiplication coefficient were calculated to answer the research questions According to the findings of the study, no significant relationship was found between psychological resilience and PTSD in Syrian refugee women. The data obtained were discussed in the light of literature.