'Müstakil Kırım Hanlığı' (1772-1783)
'The Independent Crimean Khanate' (1772-1783)
  1. Tez No: 542864
  2. Yazar: UFUK AYKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Kırım Hanlığı'nın 18. yüzyıl boyunca Osmanlı-Rus Savaşları'ndaki konumunu ve Küçük Kaynarca Antlaşması'ndan sonra bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürmeye çalışmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Kırım Hanlığı her zaman Osmanlı Devleti'nin Rusya'ya karşı yanında olmuştu. Rusya İmparatorluğu ise güneyinde sınırlarını tehdit eden bir devletin varlığını istememekteydi. Bu amaçla Çariçe II. Yekaterina önce Şahin Geray ile Kırım Hanlığı'nın bağımsız bir devlet olması konusunda anlaşmıştı. Nitekim Küçük Kaynarca Antlaşması'ndan sonra Kırım Hanlığı bağımsız bir devlet oldu. Şahin Geray, 1777'de Kırım tahtına geçtiğinde merkezî otoritesi güçlü ve düzenli bir orduya sahip bir Kırım Hanlığı için reform çalışmalarına başlamıştır. Fakat bu reform çalışmaları Kırım ahalisi tarafından benimsenmemiş ve çıkan isyanlar sonucunda 1782'de Şahin Geray Han Kırım'ı terk etmek zorunda kalmıştır. Böylece Rus ordusu Kırım'a girerek hâkimiyetini sağlamış ve 19 Nisan 1783 tarihinde Kırım, Rusya İmparatorluğu tarafından ilhak edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the position of the Crimean Khanate in the Ottoman-Russian Wars during the 18th century and to try to maintain its existence as an independent state after the Treaty of Kuchuk Kainarji. The Crimean Khanate has always been on the side of the Ottoman Empire against Russia Empire. The Russian Empire did not want the existence of a state which is threatening its southern borders. For this purpose, Catherine II had agreed with Shahin Girei that the Crimean Khanate should be an independent state. Therefore, Catherine II had agreed with Shahin Girei that the Crimean Khanate should be an independent state. After the Treaty of Kuchuk Kainarji, the Crimean Khanate became an independent state in 1774. When Shahin Girei became the Crimean khan, he has started to reforms to create a state which has strong central authority and regular army. However, these reforms were not adopted by the Crimean people, and as a result of the uprisings, Shahin Girei Khan was forced to leave Crimea in 1782. Thus, the Russian army entered into Crimea and gained its dominance, and on 19 April 1783 the Crimea was annexed by the Russian Empire.