Sağlık sektöründe meslek hastalıkları riskleri, karşılaşılan iş kazaları, alınan yasal önlemler ve bunlara yönelik çözüm önerileri
Risks of occupational diseases in the health sector, work accidents, legal precautions received and suggestions
  1. Tez No: 542885
  2. Yazar: HAKAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son dönemlerde iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili bilinçlendirme çalışmalarına hız verilmiştir. Bu kapsamda iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda bazı tedbirlerin alınması yasal olarak zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda sağlık hizmetlerindeki durumun hangi düzeyde olduğunun tespit edilmesi amacıyla çalışma yapılması gerekliliği önem kazanmıştır. Çalışmanın amacı; iş kazası ve meslek hastalıklarına yönelik olarak sağlık hizmetlerindeki durumun ne olduğunun irdelemektir. Çalışmada sağlık hizmetleri, iş kazaları ve meslek hastalıklarına yönelik olarak literatür taraması eşliğinde elde edilen bilgiler bölümler halinde hazırlanmıştır. Bununla birlikte sağlık çalışanlarına anket uygulanmış ve anketlerin analizi sonucu elde edilen bilgiler bulgular bölümünde yer almıştır. Çalışmada öncelikle literatür taraması yapılarak genel bilgiler bölümü düzenlenmiştir. İş kazaları ve meslek hastalıkları anketi kullanılarak elde edilen verilen analizi bilgisayar ortamında SPSS 17.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, awareness-raising activities related to occupational accidents and occupational diseases have been accelerated. In this context, it has become legally mandatory to take some measures on occupational health and safety at workplaces. In this context, the necessity of working in order to determine the level of health services is important. Purpose of the study; to examine the situation in health services for occupational accidents and occupational diseases. In the study, the information obtained in the light of literature review about health services, occupational accidents and occupational diseases was prepared in sections. However, a questionnaire was applied to the health workers and the information obtained from the analysis of the questionnaires was included in the findings section. First of all, a general information section was prepared by literature review. The data obtained from occupational accidents and occupational diseases were analyzed by using SPSS 17.0 software.