Eskişehir-Bozüyük bölgesindeki seramik sektöründe iş kazaları
  1. Tez No: 163008
  2. Yazar: CEMİLE AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sanayileşmenin gelişimi ile işyerlerinde sıkça yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de, çalışanların yaptıkları iş ile bağlantılı olarak karşı karşıya kaldıkları önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir sorundur. Yaşanan iş kazası ve meslek hastalığı sonucunda işçiler yaralanabilmekte, sakatlanabilmekte hatta yaşamlarını yitirebilmektedir. Bunun sonucunda kayıp işgünleri yaşanmakta, işçi, işveren ve devlet birçok bedel ödemek zorunda kalmaktadır. Riskler belirlenmediği, güvenli çalışma ortamları sağlanmadığı ve risklerden nasıl korunacağı konusunda çalışanlar eğitilmedikleri sürece, bu olumsuzluklar iş kazası ve meslek hastalıklarının yaşanmasına neden olacak, çalışanların sağlık ve güvenlikleri için tehdit oluşturmaya devam edecektir. İstihdam potansiyelinin yüksek olması, ihracattaki büyük başarısı ve hammadde de sıkıntı yaşanmaması seramik sektörünü ülkemiz için önemli kılmaktadır. Ülke ekonomisine büyük getirişi olan seramik sektörünün daha fazla gelişme gösterebilmesi için bu sektörde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması zorunludur. Bu bakımdan yapılan araştırmada, Eskişehir-Bozüyük bölgesi seramik sektöründe karşılaşılan iş kazası nedenleri ve bunların önlenebilmesi için neler yapılması gerektiği belirlenerek, Eskişehir-Bozüyük bölgesi seramik sektörünün iş sağlığı ve güvenliği konusundaki sorunları aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, as in the other parts of the world, work accident and occupational diseases in work places are great problems. It has been occuring since the Industrial development. As a result of these work accident and occupational diseases workers get injured, disabled or even die. Hence, goverment, employees and employers are faced with many kinds of troubles. In order to overcome the problem, it is important to educatde the employers and also provide them with safe working conditions. As it is known, the ceramic sector is very important for our country due its employment opportunity and its success on export If the sector is expected to be developed more than today, these problems must be solved. Therefore, in this study the reasons of the work accidents and occupational diseases in the work places of ceramic sector in Eskişehir-Bozüyük are stated and the solutions to prevent these problems are tried to be exposed.