Türk kahvesi tüketici tipolojisi: Keşifsel bir yaklaşım
Turkish coffee consumer typology: An approach to explore
- Tez No: 542995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, İşletme, Nutrition and Dietetics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu araĢtırmanın amacı, Türk kahvesi tüketici tipolojisini makro faktörler bağlamında keĢfetmektir. AraĢtırma sonucunda Türk kahvesi tüketim sürecini açıklayan kavramsal bir yapıya ulaĢılmıĢtır. Bu çalıĢma, tüketici davranıĢı alanında sıklıkla kullanılan ve tüketicilerin ifadelerinin altındaki anlamların değerlendirilmesini öneren gömülü teori sistematik deseni ile tasarlanmıĢtır. Veri toplama, nitel boyutta etkileĢimli olarak kuram oluĢturma çabası ile gerçekleĢtirilmiĢtir. Veri toplama teknikleri olarak; odak gurup/derinlemesine görüĢmeler, gözlemler ile bunlara bağlı memo (kuramsal not yazımları) kullanılmıĢtır. Ana veri seti, yaĢları 21-78 arasında olan 66 kiĢiden kuramsal örnekleme kullanılarak elde edilmiĢtir. Veri analizleri, açık-eksensel-seçici kodlamalar ile sürekli karĢılaĢtırmalı olarak RQDA-R yazılım tabanlı nitel veri analiz paketinden yararlanılarak gerçekleĢtirilmiĢtir. Katılımcılardan elde edilen verilerin kodlanarak analizi ile altı tema ve bunlara bağlı kategoriler elde edilmiĢtir. Bu kategori ve temaların belirlenen çekirdek kategori/tema ile bir araya getirilmesiyle çalıĢma sonuç modeli oluĢturulmuĢtur. Tüketici matrisi ve tablolar modele dayandırılarak sunulmuĢtur. AraĢtırma sürecinin sonunda, çalıĢmada belirlenen değiĢkenler temelinde beĢ farklı tüketici tipi (segment) belirlenmiĢtir. Ürün/hizmet tercih kümelerini yansıtan tüketici tipleri birbirinden ayrıĢık kümelerdir. Homojen guruplara ayrılmıĢ Türk kahvesi tüketicilerinin belirlenen profillere göre anlaĢılması ile hedef pazarın tanımlanması, ürün özelliklerinin daha iyi geliĢtirilmesi ve genel bir stratejinin belirlenmesine katkı sağlanabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kahve Tüketici Tipolojisi, Kahve Tüketimi, Türk Kahvesi, Gastronomi, Gömülü Teori.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the Turkish coffee consumer typology in the context of macro factors. As a result of the study, the conceptual structre explaining the Turkish coffee consumption process has been obtained. This study is designed with a systematic pattern of grounded theory, which is frequently used in the field of consumer behavior and proposes the evaluation of meanings under the expressions of consumers. Data collection was carried out in an attempt to create theory in an interactive way in the qualitative dimension. As data collection techniques; focus group / in-depth interviews, observations and related memo (theoretical notes) were used. The main data set was obtained from 66 people between the ages of 21-78 years using theoretical sample. Data analysis was performed by using RQDA-R software based qualitative data analysis package with open-axial-selective coding. By analyzing the data obtained from the participants, six themes and related categories were obtained. By combining this category and themes with the core category/theme, the study result model and the related matrix/tables are created. At the end of the study process, five different consumer types (segments) were determined based on the variables determined in the study. Consumer types reflecting the product/service preference sets are discrete sets. By understanding the Turkish coffee consumers divided into homogeneous groups according to the determined profiles, it can help to define the target market, improve the product characteristics and determine a general strategy. KEY WORDS: Coffee Consumer Typology, Coffee Consumption, Turkish coffee, Gastronomy, Grounded Theory.