On generalization of Hopfian modules
Hopfian modullerin genellemeleri üzerine
  1. Tez No: 543064
  2. Yazar: MEHMET YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BÜYÜKAŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hopfian modülleri kavramı; örten endomorfizmaları izomorfizma olan sonlu uzunluktaki modüllerin genelle¸stirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu modüller ve bunların çe¸sitli genellemeleri literatürde kapsamlı olarak incelenmi¸stir. Bu tezin amacı, bilinen bazı sonuçların gözden geçirilmesi ve genel Hopfian ve zayıf Hopfian modülleri hakkında bazı sonuçların ortaya konulmasıdır. Bir modülün Hopfian modül olmasının gerek ve yeter ko¸sulunun o modülün hem genel Hopfian hemde zayıf Hopfian oldu˘gu gösterilmi ¸stir. Serbest Torsion de˘gi¸smeli gruplar zayıf Hopfiandır. Herhangi düzensiz tekil olmayan modüller zayıf Hopfian modüllerdir. Zayıf Hopfian modüllerin direk toplamı zayıf Hopfian modüldür. Direk toplamı zayıf Hopfian modül olan modüllerin zayıf Hopfian modül olmak zorunda olmadı˘gı gösterilmi¸stir. v
Özet (Çeviri)
The notion of Hopfian modules are defined as a generalization of modules of finite length as the modules whose surjective endomorphisms are isomorphisms. These modules and several generalizations of them are extensively studied in the literature. The aim of this thesis is to review some known results and extends some results about generalized Hopfian and weakly Hopfian modules. It is shown that a module is Hopfian if and only if it is both generalized Hopfian and weakly Hopfian. Torsion-free abelian groups are weakly Hopfian. Any nonsingular uniform module is weakly Hopfian. Direct summands of weakly Hopfian modules is weakly Hopfian. It is shown that direct sum weak Hopfian modules is not necessarily weakly Hopfian.