Silaj inokulantları kullanarak yapılan araştırmaların meta analitik değerlendirilmesi
Meta analytical evaluation of the researches using silage inoculants
  1. Tez No: 543173
  2. Yazar: GAMZE HOTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, silaj inokulantlarının in vivo ve in vitro koşularda hayvanlarda verim ve performans üzerine olan etkileri ile ilgili yayınlanmış makale ve bildiriler arasından tam metin erişimli 70 araştırma makalesi incelenmiştir. Araştırmalar, silaj yapılan ana materyal, kullanılan silaj inokulantlarının fermantasyon parametreleri, sindirilebilirlik ve hayvan per-formansı üzerine etkilerine göre sınıflandırılarak her bir araştırmacının yaptıkları analizler ile değerlendirilip detaylandırılmıştır. Araştırma sonucunda silaj inokulantlarının silaj fermantasyonunu açısından sadece pH ve BA değerlerinde, sindirilebilirlik ve hayvan performans verilerine ilişkin ise istatistiki anlamda herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 70 research articles with full text access were reviewed among published articles and papers on the effects of silage inoculants on in vivo and in vitro animals in terms of yield and performance. The researches were categorized according to the main materials used for silage, the fermentation parameters of the silage inoculants used, the effects on the animal yield and performance and the results of each research. As a result of the research, it was concluded that silage inoculants do not have any effect on pH and BA values, digestibility and animal performance in terms of silage fermentation not concluded.