Merkeziyetsiz adalet sistemlerinin usûl hukuku bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of decentralized justice systems from the perspective of procedural law
  1. Tez No: 994127
  2. Yazar: FADİME GÜLDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN AKGÜN, DOÇ. DR. MERVE AYŞEGÜL KULULAR İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Modern toplum yapısı içerisinde sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkileri derinden etkileyen en önemli unsur hiç şüphesiz teknolojidir. Her geçen gün gelişim ivmesini hızla arttıran teknoloji, uyuşmazlıkların çözüm mercii olan mahkemeleri de göz ardı edilmeyecek derecede etkileme potansiyeline sahiptir. Artan teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan yeni uyuşmazlık türleri için bireylerin adalete erişimini hızlandırmak ve layıkıyla sağlamak adına yeni alternatif uyuşmazlık çözüm sistemleri geliştirilmiştir. Dijital ticaretin tüm dünyada yaygınlaşmasının en büyük aracısı olan blokzincir teknolojisi, kripto para kullanımının oldukça popüler olmasıyla yeni uyuşmazlıkları da beraberinde getirmiştir. Ortaya çıkan bu yeni uyuşmazlıkların yine blokzincir teknolojisi temelli oluşturulan merkeziyetsiz adalet sistemleri tarafından çözülmesi hedeflenmiştir. Merkeziyetsiz adalet sistemleri akıllı sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıkları herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmaksızın makul bedelle ve süratli bir çözümlemeyle sonuçlandırır. En yaygın kullanıma sahip merkeziyetsiz adalet sistemleri; Kleros, Jur, Aragon gibi Ethereum Blokzincirinde oluşturulan projelerdir. Söz konusu projelerin giderek popülerliğini arttırması ve bazı ülkelerdeki dava çözümlemesine olan katkılarının gündeme gelmesiyle bu sistemlerin medeni yargılama hukuku bakımından oluşturduğu etki dikkat çekmektedir. Her ne kadar bu yargılama sistemlerinin hukuken varlığına henüz cevaz verilmemiş olsa da devlet yargılamalarına katacağı katkının saptanabilmesi ya da oluşturacağı olumsuzlukların belirlenmesi adına medeni usûl hukuku bağlamında incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology is undoubtedly the most important element profoundly impacting social, economic, and cultural relations within modern society. Rapidly accelerating its development every day, technology also has the potential to significantly impact the courts, the primary authority for dispute resolution. New alternative dispute resolution systems have been developed to expedite and adequately ensure individuals' access to justice for new types of disputes arising from increasing technological advancements. Blockchain technology, a major driver of the global expansion of digital commerce, has also introduced new disputes with the increasing popularity of cryptocurrency. The goal is to resolve these newly emerging disputes through decentralized justice systems built on blockchain technology. Decentralized justice systems resolve disputes arising from smart contracts quickly and at reasonable costs, without relying on any central authority. The most widely used decentralized justice systems are projects built on the Ethereum blockchain, such as Kleros, Jur, and Aragon. With their increasing popularity and the increasing importance they have on litigation in some countries, the impact of these systems on civil procedure law is attracting attention. Although the existence of these systems has not yet been legally sanctioned, it is important to examine them within the context of civil procedure law to determine their potential contribution to state litigation and to identify any potential negative consequences.