Finansal karar alma tercihlerinin belirlenmesinde yöneticilerin aşırı özgüven eğilimlerinin davranışsal finans çerçevesinde incelenmesi
Investigation of overconfidence tendency of managers in determining financial decision making preferences in the context of behavioral finance
- Tez No: 543319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hızla büyüyen davranışsal finans alanı, insan davranışının bireysel ve yatırımcıların, pazarların ve yöneticilerin kararlarını nasıl etkilediğini anlamak için psikolojiden gelen bilgileri kullanır. Bazı kararlar basit, günlük seçimler olabileceği gibi finansal refahımızı önemli ölçüde etkileyen kararlar olabilir. Bu çalışmanın amacı, önyargıların kökenlerini ve bunların nasıl kullanılacağını anlamak için, davranışsal finansın klasik iktisat öğretisinden evrimi bağlamında, klasik iktisat teorilerinden başlamakta, finansal karar alma mekanizmaları çerçevesinde çeşitli yöneticilerin finansal amaçlara ulaşmak için davranış özelliklerini yönetmekle nasıl başa çıkılacağını ve psikolojik temellerin ve bunların uygulamalarının kapsamlı bir görünümünü sağlamaktır. Bu çalışmada Michael Pompian tarafından önerilen Davranışşsal Yatırımcı Tipi Modeli, farklı sektörlerde yer alan finansal karar alıcılara uygulanmış, daha sonra katılımcılar ile yapılan görüşmeler sonrasında çıkan bulgular model ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların belli bir Davranışsal Yönetici Tipi olarak tanımlanması, başka türlerde eğilimlere sahip olmayacakları anlamına gelmediği ortaya çıkmış, bu yönetici tiplerinin finansal karar alma tercihlerinde göstermiş oldukları durumlar arasında aşırı özgüven eğilimlerinin baskın olabileceği paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapidly growing field of behavioral finance uses information from psychology to understand how human behavior affects individual and professional investors, markets, and managers' decisions. Some decisions can be simple, daily choices or decisions that significantly affect our financial well-being. The aim of this study is to understand the origins of the narratives and how to use them, in the context of the evolution of behavioral finance from classical economics, from the classical theories of economics, to understand how to manage the behavioral characteristics of various managers in order to achieve financial objectives and to understand the psychological foundations and their applications within the framework of financial decision making mechanisms. In this study, Behavioral Investor Type Model proposed by Michael Pompian was applied to financial decision makers in different sectors and then the findings after the interviews with the participants were tried to be correlated with the model. As a result of the research, it was revealed that the participants were defined as a certain type of Behavioral Manager Types that they did not mean that they would not have other types of tendencies and overconfidence could be dominant among the situations that these types of managers showed in their decision-making choices.