Türk kültüründe Umay kültü ve yansımaları
Umay cult of the Turkish culture and its reflections
- Tez No: 543590
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türk kültürü ve mitolojisinin çağlar boyunca bir şekilde varlığını sürdüren en meşhur ve bir o kadar da tartışmalı unsurlarından biri de kendilerine dişi özellikler atfedilen ruhlar ve ruhani varlıklardır. Bunların başında ise Umay gelmektedir. Bu kült ilginç bir biçimde hem dönem dönem Türk coğrafyasının farklı bölgelerinde hem de çeşitli kültürlerin içerisinde değişik isimler ile kendini göstermektedir. Umay bazen bir tanrıça, bir melek, bir peri veya ruhsal varlık, bazen bir kut, bir iye, bir dost, bir evliya, bazen yeni kültürün önemli bir şahsiyeti olarak, bazen de tarihi bir kişiliğin yeni benliği ve ruhu olarak karşımıza çıkmakta, ya da en azından elde edilen bilgi ve belgeler onun bu farklı kimlikler ile tanımlanmasına veya yorumlanmasına neden olmaktadır. Tezde Umay isminin etimolojik kökeni, genel ve yaygın anlamı üzerinde durularak değişik zamanlarda ve farklı topluluklarda büründüğü kimlikleri nasıl elde ettiği irdelenmeye çalışıldı. İslam öncesi Türk topluluklarında, Geleneksel Türk Dini ve halk inanışları çerçevesinde Umay'ın nasıl algılandığı, betimlendiği ve değişik dönemlerde halk inanışları içerisinde kendisini nasıl gösterdiği de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most famous and controversial aspects of Turkish culture and mythology throughout the ages is the souls and spiritual beings that are attributed to female characteristics, the most principal of whom is, no doubt, Umay. This cult strangely manifests itself in different regions of Turkic world and in different cultures with different names. These female spirits are sometimes a goddess, an angel, a fairy or a spiritual being, sometimes a“kut”, a patroness, a host, or a protector, sometimes an important personality of the new culture, or at least the resulting information and documents are caused to be identified or interpreted by these different identities. We will try to examine how these souls acquire identities at different times and in different tribes, with emphasis on the nomenclature of female spirits, etymological roots and general and common meanings in our research. How it is perceived and described within the framework of traditional Turkish religion and popular beliefs in pre-Islamic Turkish communities, and how it manifests itself in popular beliefs at different times.