Üniversite öğrencilerinin akıllı telefon kullanımı ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relation of problem solving with the use of smart phones among university students
- Tez No: 543589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin akıllı telefon kullanımı ile problem çözme becerisinin arasındaki ilişkiyi incelemek ve akıllı telefon kullanım sürelerinin belirli demografik özellikler ile arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 185 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Genel Tarama Modellerinden 'İlişkisel Tarama Modeli' kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Üsküdar Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği' ve 'Problem Çözme Envanteri' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler Spearman Korelasyon Analizi, Mann Whitney U ve Kurskal Walls H testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların akıllı telefon kullanımı düzeyleri ve problem çözme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişkinin bulunmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, problem çözme becerileri ve gelişmeleri kaçırma korkusu arasında anlamlı ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. Araştırmada yer alan açık uçlu değişkenlere yönelik sonuçları incelendiğinde, gelişmeleri kaçırma korkusu ile akıllı telefon kullanım süresi ve sosyal medyada bulunan üyelik sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bulgular akıllı telefon kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu ile problem çözme arasında ilişki olmadığını gösterse de çalışmanın farklı örneklemlerde ve farklı ölçme araçları ile tekrarlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to analyse the relationship between use of smart phone and problem solving amon university students. In addition, how smart phone usage and fear of missing out differs according to socio-demographic characateristics of research sample were investigated. The research sample consists of 185 university student which are collected with convenience sampling method. 'Personal Information Form', 'Problem Solving Scale' and ' Uskudar Fear Of Missing Out Scale' were used. Relational Survey Model were used in the research. Spearman Corrrelation Analysis , Mann Whitney U and Kurskal Walls test were used to analyse research data. The results of the research show that there is no statistically meaningful relationsip between problem solving and use of smart phone. Also, it is found that there is no statistically meaningful relationship between problem solving and fear of missing out. Besides, research findings says that there ise a meaningful relationship beetween fear of missing out and usage of smartphone and number of social media accounts. Although these findings suggest that there is no relationship between the problem solving, smartphone use and the fear of missing out, it is recommended that the study be repeated in different samples and with different measurement tools.