Koyunlarda kısa süreli nakillerde düşük ve yüksek yükleme yoğunluklarının kalp atım değişkenliği, plazma kortizol, bazı hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effects of high and low stocking density on heart rate veriability, plasma cortisol and, some haematological and biochemical parameters in short duration transport in sheep
- Tez No: 543596
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Koyunlarda Kısa Süreli Nakillerde Düşük ve Yüksek Yükleme Yoğunluklarının Kalp Hızı Değişkenliği, Plazma Kortizol ve Bazı Hematolojik ve Biyokimyasal Parametreler Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada, toplam 40 yetişkin sağlıklı Akkaraman koyunu, iki farklı yükleme yoğunluğuna göre iki eşit gruba ayrılmıştır (Düşük Yoğunluk = 0,44 m2 / koyun, CA = 57,7 kg ve yüksek = 0,27 m2 koyun, CA = 57,6kg). Hayvanlar daha sonra 80 km /s'lik hızla 1 saat süreyle nakledilmiştir. Kan örnekleri bir gün önce ve nakilden hemen sonra alınmıştır. HRV, nakilden önce sırasında ve sonrasında Polar RS800 CX kayıt sistemi tarafından kaydedilmiştir. Plazma kortizol konsantrasyonları ve serum Glikoz, Kreatin kinaz (CK), Total protein (TP), Albumin (ALB), Kan üre nitrojen (BUN) ve kan Eritrosit (RBC), Hemoglobin (HMG), Hematokrit ( HMT), Lökosit (WBC) ve Nötrofil/Lenfosit oranı (N/L) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of investigating the effect of The Effects of High and Low Stocking Density on Heart Rate Veriability, Plasma Cortisol and, Some Haematological and Biochemical parameters in Short Duration Transport in Sheep. In this investigation, a total 40 adult healty Akkaraman sheep, were divided into two equal groups according to two different stocking densities (Low Density=0,44 m2/sheep, BW=57,7kg and high=0,27 m2/sheep, BW=57,6kg). The animals were then transported for 1-h at a speed of 80 km/h. Blood samples were taken a day before and immediately after transportation. HRV was recorded by the Polar RS800 CX recording system before, during and after transportation. It were determined plasma concentrations of cortisol, and serum Glucose, Creatine kinase (CK), Total protein (TP), Albumin (ALB), Blood urea nitrogen (BUN) ve blood Erythrocyte (RBC), Hemoglobin (HMG), Hematocrit (HMT), Leukocyte (WBC) ve Neutrophil/Lenfocyte rate (N/L).