Taksi düzlemde bir üçgenin orta bölmeleri üzerine
On the middle segments of a triangle in the taxi plane
- Tez No: 718505
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, taksi düzlemde verilen bir üçgenin orta bölümleri kullanılarak taksi çevrel çemberi incelenmiştir. Birinci bölümde taksi geometri ve Öklid geometri ile ilgili bazı kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde taksi düzlemde bir üçgenin bir köşesi ile sınırlanan orta bölümleri, centroid bölgesi, çevrel çemberin merkezinin olduğu durum, çevrel çemberin merkezinin olmadığı durum ve çevrel çemberin kenarsal teğet olduğu durum incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise taksi düzlemde bir üçgenin orta bölümlerin arakesit bölgesi ve çevrel çember örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the taxicab circumcircle circle of the taxicab is investigated by using the middle segments of a triangle given in the taxicab plane. In the first chapter, some concepts related to taxicab geometry and Euclidean geometry are given. In the second part, the middle sections of a triangle bounded by a corner in the taxicab plane, the centroid region, the situation where the center of the circumcircle is located, the situation where the center of the circumcircle is not, and the situation where the circumscribed circle is the edge tangent are examined. In the third part, the intersection region of the middle sections of a triangle in the taxicab plane and the circumferential circle examples are examined.