Taksi ve maksimum düzlemde Apollon kümeleri üzerine
On Apollonian sets in taxicab and maximum planes
- Tez No: 752218
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, taksi düzlemde ve maksimum düzlemde, sırasıyla taksi Apollon kümeleri ve maksimum Apollon kümeleri çalışılmıştır. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, giriş ve tezin amacı verilmektedir. İkinci bölümde, tez çalışmasıyla ilgili literatür araştırmasına yer verilmektedir. Üçüncü bölümde, tez konusu ile ilgili taksi düzlemdeki ve maksimum düzlemdeki bazı temel tanımlar, teoremler ve kavramlar sunulmuştur. Dördüncü bölümde, taksi Apollon kümeleri incelenmiş, elde edilen sonuçlar verilmiştir. Beşinci bölümde, maksimum Apollon kümeleri tanımlanmış, özellikleri incelenmiş, elde edilen sonuçlar verilmiştir. Altıncı bölümde, çalışmayla ilgili bulgular ve tartışmalara yer verilmiştir. Son olarak yedinci bölümde, sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Apollonian sets are studied in the taxicab plane and in the maximum plane. It is formed seven chapters. In the first chapter, the introduction and the purpose of the thesis are given. In the second chapter, the literature research on the thesis is included. In the third chapter, some basic definitions, theorems and concepts related to the thesis in the taxicab plane and the maximum plane are introduced. In the fourth chapter, the taxi Apollonian set and its properties are studied. The results about the taxi Apollonian sets are given. In the fifth chapter, the maximum Apollonian set is defined. Its properties are explored. The characterizations of the maximum Apollonian sets are studied. And the results about the maximum Apollonian sets are presented. In the sixth chapter,the finding and the disccussions on the thesis are mentioned. In the last chapter, the conclusions and the suggestions are adverted.