The latent mediatization of judiciary: A multiple case study on popular trials in Turkey
Yargının sessiz medyatizasyonu: Türkiye'deki popüler davalar üzerine bir çoklu vaka analizi
- Tez No: 543720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BİLGİÇ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Hukuk, İletişim Bilimleri, Journalism, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yargının medyatizasyonunu gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Yazar sosyal yapısalcı yaklaşımı benimseyerek, medyayı sosyal ve kültürel gerçekliğin şekillenme sürecinin bir parçası olarak kabul etmektedir. Bu doğrultuda, farklı hukuki temelleri olan altı popular dava seçilmiş ve bir yanda hukuki süreçler, diğer yanda bu süreçlerden bahseden haberler ve tivitler incelenerek bir çoklu vaka araştırması yapılmıştır. Çalışma, yargının medyatizasyonunun dört unsuru olduğunu gözlemlemiştir: davaların dramatizasyonu, hukuki süreçlerin ve tarafların eleştirisi, tarafların medyayı ikna etme çabası ve yargısal süreçteki paralel gelişmeler. Sonuç olarak, her ne kadar yargı kararlarında medyaya doğrudan atıf yapılmasa da yargının sessiz (örtülü) bir şekilde medyatize olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to observe the mediatization of the judiciary in Turkey. The author regards the media as a part of the construction of social and cultural reality together with the social and cultural sphere, adopting the social-constructivist approach. In this manner, six popular legal cases in Turkey that have different legal grounds are selected and a multiple case study is conducted by analyzing the legal processes on one hand and news and tweets covering such processes on the other for each case. The study observes that the mediatization of the judiciary has four elements, namely dramatization of legal cases, criticism of legal proceedings and parties, parties' attempt to persuade the media, and parallel developments in the judicial process. As a conclusion, it is asserted that even though the judicial decisions do not directly refer to the media, the judiciary is mediatized in a latent way.