Kişilik ve girişimcilik niyeti ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on personality and entrepreneurial intention relations
- Tez No: 489004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN UZUNBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde girişimcilik, ekonomik dar boğazdan geçen ülkelerin istihdam yaratma aracı ve ekonomisinin canlanmasını sağlayacak en önemli unsudur. Bu amaçla ülkemizde gençlerin istihdam edilmesini sağlayacak girişimcilik faaliyetleri desteklenmektedir. Farkındalık oluşturabilmek ve bilinçlendirebilmek adına üniversitelerimizde girişimcilik eğitimlerinin önemi artmış ve kapsamı genişletilmiştir. Bu eğitimlerin gençlerimiz üzerinde etkililiği ve üniversite gençlerinin kişilik özelliklerinin girişimcilik niyeti üzerine etkisi önem kazanmıştır. Bu çalışmayla kişilik özelliklerinin girişimcilik niyeti üzerindeki etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Girişimcilik niyetini etkileyen demografik faktörleri tespit ederek, bu faktörlerin kişilik ile girişimcilik niyetine etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın evreni Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Isparta Meslek Yüksek Okulu, Yalvaç Büyükkutlu Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmamızda güven düzeyi %95, olarak kabul edilmiştir. Örneklem bu okullarda girişimcilik eğitimi almış öğrenciler ile girişimcilik eğitimi almamış öğrencilerden oluşmaktadır. Örneklem seçiminden tesadüfi olmayan yöntemlerden biri olan kolayda örneklem yöntemi seçilmiştir. Araştırmada yüz yüze anket tekniği uygulanmıştır. Araştırma kapsamında 565 lisans öğrencisine anket uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde demografik özellikler, ikinci bölümünde girişimcilik niyeti, üçüncü bölümünde kişilik özellikleri ölçülmüştür. Veri toplama aracından elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Veri toplama aracı iki adet ölçekten oluşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetlerini ölçmek için Linan ve Chen (2009) tarafından geliştirilen 6 maddeli ölçek kullanılmıştır. Kişilik özelliklerini ölçmek için ise Beş Faktör Envanteri John, Donahue ve Kentle (1991) tarafından geliştirilen 44 maddeli ölçek kullanılmıştır. Beş Faktör Kişilik özelliklerinin alt boyutlarından olan Dışa dönüklük, Uyumluluk ve Deneyime açıklık ile girişimcilik niyeti arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öz disiplin ve Nevrotiklik kişilik özellikleri ile girişimcilik niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kişilik özelliklerinden Deneyime açıklık girişimcilik niyetine etkisi en yüksek boyut iken, takiben Uyumluluk ve Dışa dönüklük kişilik özellikleri aynı ölçüde girişimcilik niyetini etkilemiştir. Literatürde girişimsel performansa sahip bireyler ve girişimcilik niyetine sahip olan bireylerin Deneyime açıklık alt boyutu ile ilişki puanı daha yüksek çıkmıştır. Literatür ile bu çalışmada elde edilen sonuç uyum göstermektedir. Demografik değişkenler ile kişilik özelliklerinin farklılaşma düzeyleri analiz edilmiştir. Kişilik özellikleri ile cinsiyet, okul, sınıf, ikametgah, annenin eğitimi, annenin çalışma durumu, babanın çalışma durumu, kariyer seçeneği, girişimci akrabaya sahip olmak, is fikrine sahip olmak, çalışma deneyimi, eğitimin belirleyici etkisi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kişilik özellikleri ile babanın eğitimi ve girişimcilik dersi almış olmak arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Demografik değişkenler ile girişimcilik niyeti farklılaşma düzeyleri analiz edilmiştir. Girişimcilik niyeti ile cinsiyet, ikametgah, kariyer seçeneği, girişimci akrabaya sahip olmak, iş fikrine sahip olmak, çalışma deneyimi, eğitimin belirleyici etkisi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Girişimcilik niyeti ile okul, sınıf, annenin eğitimi, babanın eğitimi, annenin çalışma durumu, babanın çalışma durumu, girişimcilik dersi almış olmak arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Çalışmada girişimcilik niyeti ile girişimcilik dersi almış olmak arasında anlamlı bir farklılık bulunamaması dikkat çekicidir. Oysaki aldıkları eğitim ile girişimcilik niyeti arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Alınan girişimcilik dersi öğrencilerde girişimcilik niyetlerini etkilemediğini gösterirken, aldıkları eğitimin girişimcilik niyetlerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, entrepreneurship is the most important factor that will bring revival of the employment creation tool and economy for countries which are going through the economic straits. For this purpose, entrepreneurship activities are provided to ensure employment of young people in our country. The importance of entrepreneurship training has become an important issue and the scope of entrepreneurship training in our universities, in order to raise awareness. The effectiveness of these trainings and the personality traits of the university youth on the entrepreneurial intentions have gained importance. This study aims to determine the effect of personality traits on entrepreneurship intention. The demographic factors affecting the intention of entrepreneurship were determined and the effects of these factors on personality and entrepreneurship intentions were investigated. Sample of this study are students in Süleyman Demirel University, Isparta Vacational School, Yalvaç Büyükkutlu Applied Science School. Data were analyzed in 95% confidence interval. Sample consists of students who had entrepreneurship training and some of them had not entrepreneurship training. Sampling method the study is convenient sampling. Face-to-face survey technique was applied in the research. Within the scope of the research, questionnaires were applied to 565 undergraduate students. Demographic information were analyzed in the first part of the questionnaire, intention of entrepreneurship was analyzed in the second part, personality characteristics were analyzed in the third part of the questionnaire. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of data obtained through data collection. The data collection tool consists of two scales. A six-item scale developed by Linan and Chen (2009) was used to measure entrepreneurial intentions of university students. In order to measure the personality traits, a 44-item scale developed by John, Donahue and Kentle (1991) was used. There is a significant positive correlation between outwardness, compatibility and experience openness and entrepreneurial intentions, which were sub-dimensions of the Five Factor Personality Traits. There is no significant relationship between self-discipline and neuroticism personality traits and entrepreneurial intentions. Experimental clarity is the highest effect of entrepreneurship intention, which was followed by compatibility and outward personality traits influenced the same intentional entrepreneurial intentions. Individuals with entrepreneurial performance in the literature and individuals with entrepreneurial intentions have a higher relationship score with the Experience openness subscale. Results of this study are consistent with the literatüre. Levels of differentation of demographic variables and personality traits were analyzed. There is a significant relationship between personal traits and variables, which are gender, school, class, residence, mother's education, maternal employment status, father's employment status, career choice, having entrepreneurial relatives, having business ideals, working experience. There is no significant difference between personality traits and father's education and entrepreneurship lessons. Relationship between the levels of demographic variables and entrepreneurial intentions were analyzed. There is a significant relation between intentions of entrepreneurship and some demographic variables, which are gender, residence, career option, having entrepreneurial relatives, having business idea, working experience, and determining effect of education. There is no significant relation between intention of entrepreneurship and school, class, education of mother, education of father, study of mother, working status of father, having entrepreneurship lesson. It is noteworthy that no significant difference was found between the intention of entrepreneurship in having entrepreneurship course. However, there is a significant relation between the intentions of education and entrepreneurship. While the entrepreneurship lesson shows that students do not influence entrepreneurial intentions, it appears that their education influences entrepreneurial intentions.