Elma (Van)kabuğundan elde edilen aktif karbonile boyar maddelerin giderilmesi
Elimination of dyestuffs with active carbon obtained from apple (Van) shell
- Tez No: 543742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada; adsorban madde olarak Elma kabuğundan elde edilen aktif karbon kullanılmıştır. Aktif karbon ZnCl2 ile kimyasal aktivasyona tabii tutulmuştur. BET yüzey alanı 1067,01 m2/g olarak ölçülmüştür. Boyarmadde olarak Crystal Violet ve Malachite Green kullanılmıştır. Başlangıç boya derişiminin ve sıcaklığın adsorpsiyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. Her iki boyar madde için beş farklı başlangıç derişimi kullanılmıştır. Beş farklı adsorpsiyon izotermine uygunluk araştırılmış olup, Freundlich adsorpsiyon izotermine uyduğu tespit edilmiştir. Üç farklı sıcaklıkta, farklı başlangıç derişimleri ile deneysel çalışmalar yapılarak, kinetik hız modelleri incelenmiştir. Çalışmamızın Pseudo 2. Derece Kinetik modele daha uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca termodinamik parametreler hesaplanarak adsorpsiyonun tersinir ve ekzotermik karakterli olduğu görülmüştür. Anahtar Sözcükler Adsorpsiyon, aktif karbon, boyarmadde, izoterm, kinetik.
Özet (Çeviri)
In this study; The adsorbent used activated carbon obtained from the apple shell. Activated carbon was subjected to chemical activation with ZnCl2. The BET surface area was measured as 1067,01 m2 / g. Crystal Violet and Malachite Green were used as dyestuff. The effect of initial dye concentration and temperature on adsorption was investigated. Five different starting concentrations were used for both dyes. Compatibility with five different adsorption isotherms has been investigated and it has been determined that it conforms to the Freundlich adsorption isotherm. Experimental studies were carried out at three different temperatures with different initial concentrations and kinetic velocity models were examined. Pseudo 2nd Degree Kinetic model was found to be more suitable for our study. Furthermore, it has been seen the adsorption was reversible and ekzothermic with thermodynamic parameters were calculated. Key words Adsorption, activated carbon, dyestuff, isotherm, kinetics.