Elektronik ağızdan ağıza pazarlama ile marka sadakati arasındaki ilişkide marka güveninin rolü ve bir araştırma
A study on the role of brand trust in the relationship between electronic word of mouth and brand loyalty
- Tez No: 543815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KARABIYIK YERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Günümüzde internet teknolojisinin aktif olarak kullanılması, tüketicilerin sanal ortamdaki farklı müşterilerin belirli markalar ve ürünler hakkında paylaştıkları içeriklere hızlı bir şekilde ulaşmalarına imkan sağlamaktadır. Müşterilere ulaşan bilgilerin yorumlanmasında değerlendirilen kriterler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu sebeple bilgi benimseme modeline göre incelenen elektronik ağızdan ağıza pazarlamada, bilgi kapsamlılığı, bilgi alaka düzeyi, bilgi kullanışlılığı, kaynak güvenilirliği ve kaynakla olan demografik benzerlik boyutları ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda, elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın kapsamına giren çevrimiçi alışveriş sitelerindeki müşteri yorumları, tüketicilerin markalara karşı tutumlarını etkilemektedir. Rekabetin yoğun olduğu pazar ortamında ise organizasyonlar, marka sadakati ve marka güveni yaratarak rakiplerinden farklılaşmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla söz konusu çalışmada; çevrimiçi alışveriş sitelerindeki müşteri yorumlarının marka sadakati ile ilişkisinde marka güveninin aracı rolü incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the active use of internet technology enables consumers to reach the information which is about the specific brands and products shared by different customers. The criteria evaluated in the adoption of the information vary from person to person. Therefore, in the electronic word of mouth concept which is examined by information adoption model; information comprehensiveness, information relevance, information usefulness, source trustworthy and homophily dimensions come into prominence. In this context, online customer reviews which are covered by electronic word of mouth affect customer's brand attitudes. In highly competitive market environment, organizations aim to stand out among their competitors by creating brand loyalty and brand trust. Consequently, in this study; the mediating role of brand trust in the relationship between electronic word of mouth and brand loyalty.