Total tiroidektomi yapılan olguların histopatolojikdeğerlendirilmesi neticesinde; Foliküler adenom ve papillerkarsinom ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the histopatologies of total thyroidectomycases; The assesment of the folicular adenoma and papillary carcinoma relationship
- Tez No: 543837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇİTGEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: TartıĢmalı bir konu olmakla birlikte literatüre bakıldığında foliküler adenom ile özellikle foliküler varyant papiller karsinom arasından genetik bir iliĢki olabileceği belirtilmektedir. Aynı sitolojik kökenden gelen 2 farklı tiroit patolojisi olan papiller tiroit karsinomu ve tiroit foliküler adenomu arasındaki iliĢkiyi irdeledik Materyal ve Metod: ÇalıĢmada, kliniğimiz bünyesinde Ocak 2008 - Ocak 2013 yılları arasında yapılmıĢ total tiroidektomi ameliyatlarının histopatolojik inceleme sonuçlarını, ultrasonografi sonuçlarını ve ĠĠAS sonuçlarını demografik sonuçlarla birlikte değerlendirdik. Veriler IBM SPSS Statistics 21 programında irdelendi ve gruplar arası karĢılaĢtırmalarda; Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Test kullanıldı. Değerler ortalama ± SS ve % olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Although it is a controversial issue, considering in the literature, follicular adenoma and follicular variant of papillary carcinoma to have a genetic relationship. In this study, we examined the relationship between papillary thyroid carcinoma and follicular thyroid adenoma,papillary variant; those are the thyroid pathologies from the same origin. Methods: In the study, between the years of january 2008 - january 2013, patients with total thyroidectomy performed in our clinic examined. Demographic datas, histopathological examination, ultrasonography and FNAC results were evaluated together . In statistical evaluation; Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Test was used. Values are expressed as mean ± SD and%. In all analyzes, p value of