Savaş sosyolojisi: Suriyeli sivillerin savaş deneyimleri
Sociology of war: The war experiences of Syrian civilians
- Tez No: 928703
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YELKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yeni savaş aktörler, şiddet stratejileri ve organizasyon yapıları bakımından geleneksel savaşlardan farklılaşır. Sivillerin protesto gösterilerinin hükümet tarafından şiddetle bastırılmasıyla bir iç savaş olarak başlayan Suriye Savaşı da kısa zamanda uluslararası devlet ve devlet-dışı aktörlerin sürece müdahil olmasıyla yeni savaş niteliği kazanmıştır. Sivilleri şiddetin nesnesi haline getiren ve toplumsal hayatın mikro alanlarına kadar sızan çatışma biçimleri, bu savaşı ona maruz kalan insanların deneyimlerinden hareketle ele almayı gerektirir. Yeni örgütlü şiddetin sivillerin gündelik hayatında gerçekleşiyor olması bu formuyla dikkatleri sosyoloji tarihinde uzun zamandır ihmal edilen savaş fenomenine çekmiştir. Bu çalışmada Suriye'de savaş durumunu yaşayan sivillerin savaş deneyimleri araştırılmaktadır. Toplumsal bir deneyim olarak savaşın sivillerin gündelik yaşamlarını, toplumsal ilişkilerini ve duygu-düşüncelerini nasıl etkilediği nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik yaklaşımla anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Suriyelilerin yoğun olarak yaşadıkları İstanbul Esenyurt'ta amaca yönelik ve kartopu örnekleme tekniğiyle maksimum çeşitlilik gözetilerek belirlenen savaş deneyimine sahip 33 Suriyeli ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen metinler nitel veri çözümleme prosedürlerine göre kodlanarak savaşa giden yol, savaşın icrası, savaşta şiddeti yaşamak ve savaştan kaçışa ilişkin deneyimleri içeren dört ana temaya ulaşılmıştır. Bu dört tema tüm aşamalarıyla Suriyeli sivillerin savaş deneyimlerini içermektedir. Suriye toplumunda uzun bir geçmişi olan ve politik aktörlerin sistematik olarak kullandığı toplumsal kutuplaşma farklı eşitsizliklerle birleşerek toplumsal gruplar arasında bir çatışma zemini oluşturmuştur. Devlet ile halk arasında başlayan çatışmalar başka devlet ve devlet-dışı aktörlerin katılımıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Çoklu aktörün oluşturduğu asimetrik ve karmaşık yapıdaki kollektif şiddet genellikle sivillere yöneltilmiştir. Gündelik hayatlarında şiddetin fiziksel, toplumsal ve psikolojik her formunu deneyimleyen siviller her bakımdan büyük yıkımlar yaşamışlardır. Şiddetin gündelik hayatın bir parçası haline geldiği savaş durumunda savaşın dışı kalmamış hatta savaş durumu bir yaşam biçimine dönüşmüştür. Giderek yoğunlaşan ve yayılan kolektif şiddetin yaşama imkanlarını ortadan kaldırması ise neticede sivilleri önce çatışmasız güvenli bölgelere sonra da ülke dışına çıkmaya zorlamıştır.
Özet (Çeviri)
The new war differs from traditional wars in terms of actors, violent strategies and organizational structures. The Syrian War, which began as a civil war with the violent suppression of civilian protests by the government, has also soon acquired a new character of war with the involvement of international state and non-state actors in the process. The forms of conflict that make civilians the object of violence and infiltrate into the micro-areas of social life require addressing this war based on the experiences of people who are exposed to it. The fact that the new organized violence is taking place in the everyday life of civilians has drawn attention to the phenomenon of war, which has been neglected for a long time in the history of sociology, with this form. In this study, the war experiences of civilians living in the war situation in Syria are investigated. It has been tried to understand how war as a social experience affects the everyday lives, social relations and feelings and thoughts of civilians with qualitative research method and phenomenological approach. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with 33 Syrians with combat experience, who were determined by taking maximum diversity into account with a snowball sampling technique, in Esenyurt, Istanbul, where Syrians live extensively. The texts obtained from the interviews were coded according to qualitative data analysis procedures and four main themes were reached, including the path to war, the execution of war, experiencing violence in war and experiences related to fleeing war. These four themes cover the war experiences of Syrian civilians in all stages. The social polarization, which has a long history in Syrian society and is systematically used by political actors, has combined with different inequalities and created a Deconfliction between social groups. Deconfliction between the state and the people has taken on a new dimension with the participation of other state and non-state actors. Collective violence in an asymmetric and complex structure formed by multiple actors is usually directed at civilians. Civilians who experience all physical, social and psychological forms of violence in their daily lives have experienced great destruction in all respects. In a war situation where violence has become a part of everyday life, it has not been excluded from the war, but even the war situation has turned into a way of life. As a result, the increasingly intense and spreading collective violence that has eliminated the possibility of life has forced civilians to leave the country first to safe areas without conflict and then out of the country.