Futbol eğitiminde yüksek irtifa maskelerinin fiziksel performans üzerine etkileri
The effects of training altitude masks on physical performance in football education
  1. Tez No: 543905
  2. Yazar: İBRAHİM GİRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TONGUÇ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, yükseklik antrenman maskesi ile yapılan kronik antrenmanın futbolcuların performansına etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmaya, Bursaspor Kulübü U17 ve U19 takımlarında futbol hayatına devam eden yaş ortalaması 17.81 ± 0.89 yıl, vücut ağırlığı ortalama 65.95 ± 5.72 kg, boy 177.06 ± 4.56 cm olan 36 erkek gönüllü futbolcu katılmıştır. Denekler rastgele seçim yöntemiyle deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmış, deney grubu yükseklik antrenman maskesiyle futbol antrenmanı yaparken kontrol grubu da aynı antrenmanı maskesiz uygulamıştır. Katılımcılara, sezonun 2. Müsabaka döneminin ilk haftasında 10 dakikalık genel ısınmanın ardından fiziksel özelliklerini tespit eden testler (ön test) uygulanmıştır. Testlerin ardından katılımcılara 6 hafta boyunca, birer gün aralıklarla haftada 3 gün günde ortalama 90 dakika futbola özgü antrenman programı uygulanmıştır. Ön test ve son testte katılımcılara Yo- yo aralıklı toparlanma seviye 2 testi, dikey sıçrama testi, tekrarlı sprint yeteneği testi (RAST), 30 metre sürat ve otur eriş esneklik testleri uygulanmıştır. Maskeler, çalışma boyunca 2750 metre yüksekliği simüle eder şekilde ayarlanmıştır. Antrenman protokolünün tamamlanmasının ardından ön testte uygulanan testler tekrarlandı. Verilerin analizi için SPSS 23.0 for Windows (Chicago,IL,USA) paket programında iki grup arasındaki farkın karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanılmış ve anlamlılık değeri 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of chronic training with height training mask on the performance of football players. 36 male voluntary football players with a mean age of 17.81 ± 0.89 years, a mean weight of 65.95 ± 5.72 kg and a height of 177.06 ± 4.56 cm participated in this study in Bursaspor Club U17 and U19 teams. The subjects were randomly divided into two groups as experimental and control groups, while the experimental group performed football training with the height training mask and the control group applied the same training without mask. In the first week of the second competition period of the season, the participants were tested for 10 minutes after the general warming (pre-test). After the tests, the participants were given a training program which is based on football for 90 minutes on average for 3 days and 3 days a week for 6 weeks. In the pre-test and post-test, the participants were given the YO-YO intermittent level 2 test, the vertical jump test, the repeated sprint capability test (RAST), and the 30-meter speed and sit-in elasticity tests. The masks are adjusted to simulate a height of 2750 meters throughout the run. After the training protocol was completed, the tests performed in the pretest were repeated. For the analysis of the data, the Mann Whitney U test was used to compare the difference between the two groups in the SPSS 23.0 for Windows (Chicago, IL, USA) package program and the significance value was accepted as 0.05.