Neo-Gramşiyan yaklaşım çerçevesinde Türkiye'de çevreci hareketler: Akkuyu, Çırpılar, Fındıklı örnekleri
Environmental movements in Turkey within the framework of the neo-gramscian approach: Akkuyu, Çirpilar, Findikli examples
  1. Tez No: 543908
  2. Yazar: İLKE TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARELLA BODUR ÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ BALKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ekonomik kalkınma söylemi ile desteklenen enerji politikalarına karşı ortaya çıkan çevreci hareketleri incelemektir. Tezde, Türkiye'de enerji alanında uygulanan neoliberal politikaların neden olduğu sorunlara karşı ortaya çıkan nükleer karşıtı hareket, termik santral karşıtı hareket ve hidroelektrik santral karşıtı hareket incelenecektir. Nükleer, kömür ve hidroelektrik santral karşıtı hareketler, daha önceki çalışmaların çoğunda Yeni Toplumsal Hareketler teorisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ise bu hareketlerin, hegemonya karşıtı hareketler olduğu ve aydınlar tarafından inşa edilen değerlerle desteklendiği ortaya konulmaya çalışılacaktır. Çalışma kapsamında Türkiye'nin neoliberal politikalara geçişi, enerji politikalarındaki değişimler, enerji alanında ortaya çıkan karşıt grupların nasıl oluştuğu incelenecek ve nükleer, kömür ve hidroelektrik santral karşıtı hareketlerin amaçları, söylemleri ve eylemleri değerlendirilip, analiz edilecektir. Çalışmanın teorik çerçevesi oluşturulurken Antonio Gramsci'nin hegemonya, karşı hegemonya kavramlarından ve Robert Cox'un fikirlerinden faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on environmental movements in Turkey, which have emerged against an energy policy that has been supported by an economic development discourse. It examines the anti-nuclear, anti-coal and anti-hydroelectric power plants movements that have emerged as a result of neoliberal energy policy in Turkey. Most studies analyze anti-nuclear, anti-coal and anti-hydroelectric movements within the framework of the New Social Movements theory. This study argues that these movements are supported by common consciousness, values and anti-hegemony groups built by organic intellectuals. In this study, New Social Movement theory and concepts developed by Antonio Gramsci such as hegemony, counter hegemony and Robert Cox are employed to build a theoretical framework.