İş-yaşam dengesinin çalışanların işe olan tutumuna etkisi
Effect of work life balance on employees' attitude towards work
- Tez No: 543907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde iş yaşamının bireylerin hayatında daha fazla yer almaya başlaması ve iş / iş dışı yaşamın gerektirdiği yükümlülüklerin artması ile iş yaşam dengesi daha önemli hale gelmektedir. Özellikle yaşam şartları ve ağır çalışma koşulları iş yaşam dengesini sağlamayı zorlaştırarak bireylerin iş yaşamlarına karşı tutumlarını olumsuz hale getirmektedir. Havacılık sektöründe çalışan kabin memurlarının kesintisiz hizmet sunması, görev sürelerinin çok uzun olabilmesi ve özellikle işin gereği yoğun dönemlerde çalışma saatlerinin üst limitlerde uygulanıyor olması iş yaşam dengesini kurmalarını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; havayollarında görev yapan kabin memurlarının iş - yaşam dengesini sağlayabilmelerinin / sağlayamamalarının işe karşı tutumlarını nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle literatür taraması yaklaşımı ile alan yazın araştırması yapılmış, devamında konunun amacı doğrultusunda ülkemizdeki özel havayolu ve kamu ortaklı havayollarının İstanbul'da ikamet eden 581 kabin memuruna, iş yaşam dengesi ve iş tutumu ile ilgili toplam 41 soruluk anket doldurtulmuştur. 512 anket değerlendirmeye alınmıştır. SPPS 21 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilerek, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Ankete verilen cevaplar ışığında, kabin memurlarının iş yaşam dengesini kısmen kurabildikleri ortaya çıkmıştır. Regresyon analizi sonucuna göre iş yaşam dengesinin işe olan tutum üzerine anlamlı ve pozitif yönde etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it has become more essential and significant to establish balance between work life and life because work life takes more time for the individuals' life and degree of work life obligations increase. Especially living and hard working conditions complicates work life balance and ensures individuals' attitute negative towards their work life. Providing uninterrupted service by cabin attendants working in the aviation sector, long duty time and working hours at upper limits especially at peak periods effect work - life balance in a negative way. The main purpose of this study is to determine how work life balance or imbalance may affect the attitute of cabin attendants towards their work life. Literature survey, with literature search approach, has been made initially. Followingly, for the purpose of the research, total 41 questions about work life balance and work attitute were asked to 581 cabin crew who are working for private companies and state partner airline companies in our country. 512 of the surveys have been assessed. Their validity and reliability have been checked via SPSS 21 and then the results have been evaluated by using the methods of factor analysis, correlation analysis and regression analysis. In the light of answers of these survey it is found that, cabin crew members have been able to partially establish work life balance. According to the regression analysis, the effect of work life balance on the attitute towards work has been found to have a significant and positive effect.