İlkokul öğrencilerinin yazma eğilimlerinin ve okuma alışkanlıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of writing tendencies and readinghabits of primary school students in terms of variousvariabilities
  1. Tez No: 543928
  2. Yazar: TACETTİN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sosyal bir varlık olan insan yaşadığı dünyada çevresi ile sürekli iletişim halindedir. İletişim sayesinde insanlar hayatta karşılaştıkları zorlukları daha kolay aşabilirler. Duygu ve düşünceler karşımızdaki kişiler iletişim sayesinde kolayca aktarılabilir. Değişen ve gelişen dünyada iletişim araçları her geçen gün daha da artmaktadır. Bu değişim karşısında kendilerini rahat ifade edebilecek, etkili iletişim kurabilecek bireyler yetiştirmek gerekir. İletişimin temelini ise dil oluşturmaktadır. Dil sayesinde insanlar duygu, düşünce ve bilgilerini nesilden nesile aktarırlar. Dil aracılığıyla karşıdaki kişiyle sözlü veya yazılı iletişim kurulabilir. Burada dil eğitimi çok önemlidir. İnsan dil eğitimi sayesinde okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini kazanır. Etkili bir iletişim içinse bu unsurlar çok önemlidir. Bu araştırmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazma eğilimlerinin ve okuma alışkanlıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Gümüşhane Kelkit ilçesine bağlı 4'ü merkez 6'sı köy okulu olmak üzere toplam 10 ilkokulda öğrenim görmekte olan 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya toplamda 260 öğrenci katılmıştır. Yazma eğilimi ölçeğinde 235, okuma alışkanlığına ilişkin tutum ölçeğinde 235 öğrencinin anketleri çalışmaya dâhil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Yazma Eğilimleri Ölçeği, Okuma Alışkanlığına İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a social entity, people are constantly communicating with their surroundings in the world they live in. Through communication, people can easily overcome the challenges they face in life. We can easily convey our feelings and thoughts to our interlocutor through communication. Communication tools in our changing and developing world are increasing day by day. In the face of this change, it is necessary to educate individuals who can express themselves easily and communicate effectively. The foundation of communication is language. Through language, people transmit their feelings, thoughts and knowledge to generations. Using the language we can communicate verbally or in writing with the person we interact. Language education is very important here. People acquire reading, writing, speaking and listening skills through language education. These components are very important for effective communication. In this study, it was aimed to examine the writing tendency and the reading habits of the 4th grade primary school students in terms of various variables. The research population consists of 4th grade students studying in ten primary schools, four of which are centers and six of which are village schools in Gümüşhane, Kelkit district in the 2017-2018 academic year. The research was conducted on a total of 260 students. The questionnaires of 235 students in writing tendency scale and 235 students in attitude scale for reading habit, were included in the study. In order to gather data, Personal Information Form, Writing Tendency Scale, Attitude Scale For Reading Habit were used. The information obtained was analysed by independent sample t test, one way variance analysis and correlation.